gim_virselis1

PASAULINĖ SUPRATIMO APIE ANTIBIOTIKUS SAVAITĖ LAPKRIČIO 12-19 D.

Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad pokyčių atidėlioti nebegalima, nes antibiotikų era artėja prie pabaigos. Kiekvieną lapkritį minint Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę siekiama platinti informaciją apie efektyviausius antimikrobinio atsparumo mažinimo būdus. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento specialistai pasiruošę atsakyti į klausimus apie vaikų bei suaugusiųjų skiepijimo reikšmę antibiotikų efektyvumo išsaugojimui.

Kodėl skiepai svarbūs mažinant antimikrobinį atsparumą?

Vakcinos gali padėti sumažinti antimikrobinio atsparumo plitimą.

Antibiotikams atsparių bakterijų sukeliamų ligų plitimas, kurį sukelia per dažnas arba netikslingas antibiotikų vartojimas, yra didėlė visuomenės sveikatos problema. Antibiotikams atsparių infekcijų gydymas yra sudėtingesnis, brangesnis ir ne visada baigiasi sėkmingai. Žmonių ir gyvūnų skiepijimas efektyviai apsaugo juos nuo infekcijų ir taip sumažina antibiotikų poreikį. Skiepijimų skatinimas ir naujų vakcinų kūrimas padeda išvengti ne tik infekcijų ir mirčių, bet ir svarbi priemonė antimikrobinio atsparumo mažinimo prevencijai.

Kaip gali pagelbėti šiuolaikinės vakcinos?

Aktyvindami skiepijimus šiuolaikinėmis vakcinomis, galime sumažinti antibiotikų suvartojimą ir antimikrobinio atsparumo vystymąsi. Pavyzdžiui, jeigu kiekvienas vaikas visame pasaulyje bus paskiepytas vakcina, apsaugančia nuo Streptococcus pneumoniae bakterijų (sukeliančių plaučių uždegimą, meningitą, vidurinės ausies uždegimą), antibiotikų vartojimas kasmet sumažės 11 mln. antibiotikų vartojimo dienų.

Vakcinos, apsaugančios nuo virusų (pvz. gripo), taip pat svarbios antimikrobinio atsparumo mažinimui. Labai dažnai antibiotikai netikslingai skiriami karščiavimui ar peršalimui gydyti, kai sukėlėjai yra virusai, kurių antibiotikai tiesiog neveikia.

Kaip gali padėti naujos vakcinos?

Naujų vakcinų kūrimas ir vartojimas gali užkirsti kelią antimikrobinio atsparumo atsiradimui. Antibiotikai dažnai vartojami tokioms paplitusioms ligoms kaip A grupės streptokokų sukeltai anginai gydyti. Nuo šių ligų vakcinų dar nėra. Vakcinos padėtų išvengti kitų, dažniau atsparumą įgyjančių infekcijų. Pavyzdžiu galėtų būti dauginio atsparumo tuberkuliozė, kurios paplitimas Lietuvoje gerokai lenkia kitas Europos šalis. Naujos vakcinos nuo kai kurių, sunkiai gydomų infekcijų, padėtų jų išvengti.

Parengta pagal Pasaulio sveikatos organizacijos interneto svetainės informaciją (http://www.who.int/features/qa/vaccination-antibiotic-resistance/en/) Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento specialistų informacija.

 

 

Kristina Orechovaitė,

visuomenės sveikatos priežiūros specialistė,

 vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.

Bendrinti: