gim_virselis1

ATSARGIAI, ERKĖS!

Atšilus orams, traukiame į gamtą kartu su savo augintiniais, tačiau nė neįtariame, kad pievose, parkuose, miškuose ar net sodybos kieme mūsų tyko nemenkas pavojus – erkės, vieni seniausių parazitų, kurių pasaulyje žinoma per 800 rūšių.

Erkės priklauso voragyviams ir yra gausiausia jų grupė. Daugeliui erkių reikalingas kitas gyvas padaras, šiuo atveju gyvūnas arba žmogus, kurio krauju erkė maitinasi. Įsisiurbimas neskausmingas, todėl žmogus ar gyvūnas jo beveik nepajunta. Žmogus erkių platinamomis ligomis užsikrečia įsisiurbus infekuotai erkei, kuri, siurbdama aukos kraują, į žaizdelę išskiria seiles bei kitus organizmo skysčius, o su jais ir ligos sukėlėjus. Jeigu įsisiurbusios erkės nepastebime, ji gali gerti kraują net iki 15 dienų.

Kada erkės aktyviausios? Lietuvoje erkių sezonas paprastai trunka nuo balandžio iki rugsėjo pabaigos, bet, esant švelniai žiemai, jis gali pailgėti. Vidutinė temperatūra, kuriai esant erkė išlieka aktyvi, yra +5 C. Erkės ypač aktyvios vasarą, po lietingos dienos.

Erkių mėgstamos vietos? Šie voragyviai mėgsta šilumą, drėgmę ir prieblandą, todėl dažniausiai aptinkami tankiuose lapuočių miško jaunuolynuose, miško proskynose ir kirtimuose, brūzgynuose, aukštoje žolėje. Aktyvi erkė paprastai tyko aukos nuo 10–20 cm aukščio žolės stiebelio.

Kaip apsisaugoti nuo erkių ir jų platinamų ligų?

  • Vykdami į gamtą pasirinkite tinkamą aprangą. Dėvėkite uždarus šviesesnių spalvų drabužius, galvą pridenkite skarele ar kepure;
  • Iškylaudami gamtoje venkite pamiškių ir aukštos žolės;
  • Naudokitės erkes atbaidančiomis priemonėmis;
  • Po iškylos gamtoje rūpestingai apžiūrėkite kūną: gerai išsišukuokite plaukus, nusiprauskite po dušu, persirenkite kitais drabužiais. Vilkėtus drabužius pakabinkite negyvenamojoje patalpoje ar saulėje;
  • Skiepykitės nuo erkinio encefalito.

 

   

Kristina Orechovaitė
Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Bendrinti:
Atgal