FUTURE ERASMUS
Projektas „Ateities Erazmus“
Viktorijos Stanišauskaitės istorija jau įgarsinta
Kaip ir buvo žadėta šią savaitę projekto vadovė mokytoja Jurgita Tekunova su mokiniais vyko į Kėdainius įrašyti Viktorijos Stanišauskaitės istoriją „The language of our actions“.
Nors Viktorija jau mokosi Šviesiojoje gimnazijoje, ji mielai sutiko padėti įrašyti savo kūrinį. Jos istorijoje daug veikėjų, todėl ir įrašinėtojų, tapusių veikėjų balsais, buvo daug, net 6: Martynas Autukas, Viktorija Stanišauskaitė, Orinta Kasparavičiūtė, Vestina Morkūnaitė, Laurinta Prasčiūnaitė ir Miglė Dailidėnaitė.
Istorija įrašyta Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos įrašų studijoje. Joje yra moderni aparatūra, todėl įrašas turėtų būti kokybiškas, tuo labiau, kad montavimo darbus, garso takelio parinkimą taip pat atliks specialistas.
Mokiniai linksmai pramogavo, baigę darbus: fotografavosi ant pėsčiųjų tilto ir valgė picą prie Nevėžio.
Nuostabu, kad projektas suteikė tiek įvairių patirčių mūsų mokiniams.
O įrašas iškeliaus į Vokietiją, iš kur kartu su kitų šalių mokinių įgarsintomis istorijomis pasieks visų partnerių mokyklas. Gana greitai visi galėsime pasiklausyti projekto dalyvių istorijų Šėtoje.
Antanida Likšienė
Mokytojos Jurgitos Tekunovos nuotraukose:
- Erazmus+ vėliava ant Kėdainių pėsčiųjų tilto.
- Mokiniai bibliotekoje.
- Ir pica ant Nevėžio kranto.
Projeko „Ateities Erazmus“ naujienos
Jau galime pasidalinti mokinių iliustracijomis, kurios papuoš Eglės Gulbinaitės sukurtą istoriją. Primenu, kad ši istorija bus atspausdinta Vokietijoje kartu su kitų projekto šalių mokinių istorijomis ir taps puikia knygele. Ją galėsime skaityti visi.
Iliustracijas piešė projekto mokiniai, vadovaujami dailės mokytojos Gintarės Boreišienės. Mokytoja papasakojo, kad mokiniai pasirinko grafikos techniką, kurios mokėsi projekto dalyvių susitikime Šėtoje su dailininke Sigute Ach. Visų jaunųjų dailininkių taikoma technika iliustracijoms suteikė vientisumą spalvų bei veikėjų atžvilgiu. Ne iš karto viskas pavyko, teko taisyti ir derinti. Tačiau dabar jau galima pasidžiaugti rezultatu.
Iš tiesų, iliustracijos įdomios, gal kiek neįprastos.
Nuotraukose: Iliustracijos Eglės Gulbinaitės istorijai „Tą vieną dieną“. Pasižiūrėkime.
O Eglė atsiuntė savo istorijos anotaciją lietuvių kalba. Projekto vadovė mokytoja Jurgita Tekunova nufotografavo Eglę Erazmus+ vėliavos fone.
ANOTACIJA
Istorija „That One Day“ yra Erasmus+ projekto Future Erasmus veiklos produktas, parašytas anglų kalba. Ši istorija yra apie du paauglius, vardu Rachele ir Džeisoną, kurie savo laisvu laiku sukonstruoja robotą „Alex“, galintį rodyti savas emocijas ir atlikti tam tikrus užprogramuotus bandymus. Šį robotą jie nusprendžia testuoti Mitchelstown uolose Airijoje. Testavimo metu atsitinka programavimo klaida, kuri sutrikdo roboto veiklą ir priverčia jį pradėti funkcionuoti kitaip, nei numanyta. Džeisonas galiausiai sugeba robotą sutvarkyti ir apsaugoti juos abu nuo nelaimės ir taip saugojamo objekto Mitchelstown uolų griūties. Šį atsitikimą jie papasakoja prieš visą savo mokyklą, taip norėdami perduoti mintį, jog nors ir puikiai esi atlikęs darbą, visada jį patikrink bent 2 kartus.
Projekto „Ateities Erazmus“ darbai eina į pabaigą. Mūsų laukia virtualus projekto dalyvių susitikimas, kurį organizuos Herzogo Christiano Augusto gimnazija iš Sulzbacho-Rozenbergo miesto Vokietijoje.
Laukite naujienų, bus įdomu.
Antanida Likšienė
Projekto „Ateities Erazmus – Europos vertybės ateičiai“ naujienos
Mus visus užgriuvusi pandemijos banga sujaukė ir mūsų visų mylimo projekto „Ateities Erazmus – Europos vertybės ateičiai“ planus.
Būtume jau sugrįžę iš Vokietijos, baigę šio projekto veiklas ir lauktume naujų darbų, jei pavasarį nebūtų buvę karantino. Tuomet buvo nutarta kelionę planuoti spalio pabaigoje. Bet pandemija nepaiso mūsų norų, ir vėl teko koreguoti planus.
Projekto partnerių bendradarbiavimas vyksta nuotoliniu būdu, dažniausiai elektroniniu paštu, ar kitomis programėlėmis. Šią savaitę įvyko projekto koordinatorių virtualus susitikimas, naudojantis Microsoft Teams programėle. Gimnazijai atstovavo projekto vadovė, mokytoja Jurgita Tekunova. Ji papasakojo:
„Susitikimo metu aptarėme galimybes užbaigti šį projektą nuotoliniu būdu. Planuotas susitikimas Vokietijoje vyks virtualiai. Jam vadovaus vokiečių Sulzbacho-Rozenbergo miesto Hercogo Kristiano Augusto gimnazijos mokytojai. Kiekviena mokykla deleguos po 5-6 mokinius, ir jie spalio mėnesio pabaigoje įgyvendins suplanuotas veiklas neišvykdami iš savo mokyklų. O darbų dar turime ir mes. Šiuo metu iliustruojama II klasės gimnazistės Eglės Gulbinaitės sukurta istorija anglų kalba „That one day“. Iliustracijoms buvo pasirinktos liejimo ir grafikos technikos, kurių mokiniai mokėsi projekto mobilumo Lietuvoje metu. Istorijos iliustravimas – tai darbas reikalaujantis kruopštumo, atidumo, pačios istorijos pajautimo, todėl projekto dalyvius kuruoja dailės mokytoja Gintarė Boreišienė. O Viktorijos Stanišauskaitės istoriją įgarsinsime. Taip parengtas istorijas išsiųsime į Vokietiją. Jie išleis projekto garso knygą ir mokinių iliustruotą tikrą knygą su visų projekto mokyklų dalyvių tikromis istorijomis. Knygos papuoš ir mūsų gimnazijos biblioteką, o istorijos bus skaitomos ir analizuojamos anglų kalbos pamokose“.
Projekto vadovė, anglų kalbos vyr. mokytoja Jurgita Tekunova vis dar turi optimizmo įgyvendinant projekto veiklas, kad ir virtualiu būdu.
Vokietijos Sulzbacho-Rozenbergo miesto Hercogo Kristiano Augusto gimnazijos, į kurią jau nebeišsiųsime savo mokinių, logotipas. Bent jau pasigrožėkime.
Antanida Likšienė
ESU LAIMINGA
Projekto „Ateities Erasmus: vertybės Europos ateičiai“ partnerių susitikimo Lietuvoje pamokos
- Erasmus+ projekto veiklos Šėtos gimnazijoje.
Šėtos gimnazija jau antrus mokslo metus dalyvauja tarptautiniame Europos Komisijos programos Erasmus+ projekte „Ateities Erasmus: vertybės Europos ateičiai“. Projektu siekiama stiprinti mokinių socialines ir tarpkultūrines kompetencijas, susitikimų metu bendraujant, kartu gyvenant – pažinti vieni kitus, susipažinti su dalyvaujančių šalių kultūra ir istorija betarpiškai, per pažinimą. Projekto koordinatoriai yra Vokietijos Herzog-Christian-August gimnazija, pakvietusi prisijungti prie projekto ir mūsų gimnaziją. Per dvejus bendradarbiavimo metus mokiniai su mokytojais sukurs utopinę ir distopinę istorijas, jas iliustruos ir bus išleista bendra visų projekto dalyvių knygelė, o viena istorija taps garso knyga. Per šiuos metus jau įvyko susitikimai Airijoje, Norvegijoje ir Ispanijoje. Mokiniai parengė žodynėlį visomis kalbomis su dažniausiai projekte vartojamais žodžiais, sukūrė logotipą, susitikimų metu planingai ieškojo medžiagos savo istorijoms. Dėl to, viešėdami Airijoje, lankėsi gūdžius laikus primenančiose pilyse ir mokėsi rašyti istorijas, Norvegijoje domėjosi klimato kaita ir biologijos mokslo pasiekimais, Ispanijoje buvo aktualu robotikos naujovės ir robotų pritaikymas. Mūsų gimnazija pasirinko supažindinti su teksto iliustravimo technikomis, o susitikime Vokietijoje bus apibendrinti rezultatai, išleistos istorijų popierinės ir audio knygelės. Tad bendro darbo ir rūpesčių buvo ne tik rengiantis susitikimams, bet ir per visus mokslo metus. Juk į susitikimus važiuoja vis kiti mokiniai, sugrįžę jie projekto mokiniams perteikia savo pastebėjimus, išmoktus dalykus ir kelionės įspūdžius. Istorijas rašė visi mokiniai, pristatė jas projekto draugams ir jie išrinko geriausias, kurios ir bus iliustruotos, spausdintos ir įgarsintos. Mūsų gimnazijos geriausiomis pripažintos Eglės Gulbinaitės ir Viktorijos Stanišauskaitės istorijos. Be abejo, istorijos parašytos anglų kalba, o tai irgi svarbi mokymosi projekte dalis.
- Projekto dalyvių susitikimas Šėtoje.
Didžiausias iššūkis – priimti užsienio draugus savo šalyje. Tam ruoštasi iš anksto: planuota, galvota, derinta, kol atėjo spalio pabaiga ir svečiai sugūžėjo į mūsų gimnaziją.
Šėta buvo atgijusi: tiek daug svečių jau seniai bebuvo mūsų krašte. Gimnazijoje viešėjo mokytojai ir mokiniai iš Airijos, Vokietijos, Ispanijos, Norvegijos mokyklų, iš viso 8 mokytojai ir 24 mokiniai. Mokiniai apsigyveno mūsų mokinių šeimose, o mokytojai nakvynei pasirinko Grėjaus namų viešbutį Kėdainiuose.
Reikėjo susipažinti, papasakoti vieni kitiems, iš kur atvyko, ką nuveikė projekte. Projekto vadovė, anglų kalbos mokytoja Jurgita Tekunova daug funkcijų, priimant svečius, patikėjo mokiniams: prisistatymo renginį, tautiškais kostiumais pasipuošę, vedė Lina Sliesoraitytė ir Martynas Autukas. Gimnazijos erdves svečių grupėms išradingai pristatė Orinta Kasparavičiūtė, Miglė Dailidėnaitė, Radvilė Bikelytė, Martyna Kiaunytė, Viktorija Stanišauskaitė. Įdomiai susipažinimo ir susidraugavimo pamokėles pravedė Eglė Gulbinaitė ir Orinta Kasparavičiūtė. Ir visur kitur, kur tik reikėjo, priimant svečius, dirbo mokiniai. Jiems tai buvo vertėjavimo, bendravimo pamokos. O jų reikėjo ne tik gimnazijoje, mokiniams teko būti vertėjais ir savo šeimose.
Iliustravimo technikoms mokyti gimnazija kvietė svečius: su projekto dalyviais dirbo garsi visoje Lietuvoje, ir ne tik, knygų iliustruotoja, dailininkė Sigutė Ach, mokiusi akvarelės liejimo. Mokytoja Giedrė Kanapeckaitė, mokiusi tapybos paslapčių, architektė Jurgita Donovan mokė su kompiuterine dizaino programa parengti iliustracijas spausdinimui, o mūsų dailės mokytoja Gintarė Boreišienė supažindino svečius su sausos adatos ir lino raižinio technologijomis. VisI sukurti darbeliai buvo eksponuojami parodoje gimnazijos fojė. Bendras mokymasis, pasitariant ir pasidžiaugiant, suteikė naujų įgūdžių, kurių reikės jau namuose, sugrįžus, iliustruojant savo sukurtas istorijas.
Gimnazija siekė supažindinti svečius su mūsų krašto istorija ir kultūra, labiau akcentuojant dailės, meno raiškas. Projekto dalyviai lankėsi ekskursijose po Šėtą ir Kėdainius. Kėdainių krašto muziejaus Arnetų namuose išbandė tradicinius lietuvių amatus: vilnos vėlimo, vytelių pynimo, keramikos, tai taip pat viena iš galimybių iliustruoti istoriją kitomis technikomis. O Vilniuje, MO muziejuje, dalyvavo edukacinėje veikloje „Tradicinio ir modernaus meno sankirtų beieškant“. Lankėsi Trakuose, Anykščiuose, Molėtuose. Gimnazija siekė kuo daugiau parodyti rudenėjančios Lietuvos grožio, supažindinti su turtinga mūsų istorija ir kultūra.
Kėdainiuose savivaldybės meras Valentinas Tamulis priėmė projekto dalyvius puošnioje rajono tarybos posėdžių salėje. Mūsų mokiniai Andrėja Sadauskaitė, Živilė Kerbelytė, Lukas Levinskas ir Viktorija Stanišauskaitė gražiai pristatė projekto veiklas ir jau įvykusius susitikimus. O meras, pasidžiaugęs Šėtos gimnazijos partneryste Erazmus+ programoje, palinkėjo mūsų svečiams gražių įspūdžių ir naudingų patirčių, lankantis Lietuvoje.
Įsimintinas ir visų projekto dalyvių susitikimas su mūsų mokinių tėvais ir gimnazijos mokytojais. Tėvų rūpesčiu buvo padengtas gražus stalas su įdomiais užkandžiais, pyragais ir tortais. Buvo ne tik skanu, bet ir įdomu pabūti visiems kartu.
Papasakoti apie savaitę, praleistą kartu su projekto partneriais, galima ilgai, nes įvykių, susitikimų, įdomios veiklos buvo daug ir įvairios.
- Kas iš to?
„Bet kas iš to?“ – paklaus šiuolaikinis žmogus, įpratęs visur įžiūrėti naudą.
Pakalbinau žmones, dalyvavusius projekto partnerių susitikime.
Neringa Širkienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui:
„Svarbu, kad mūsų svečiai lankėsi ir matematikos mokytojos metodininkės Vaidos Kleivienės matematikos pamokoje 7a klasėje. Jiems patiko atviras, nuoširdus bendravimas. Janą, projekto koordinatorių iš Vokietijos, sužavėjo tylos signalas, kuris liudija apie mokinių ir mokytojos susitarimus. Pamoką svečiai įvertino gerai, jiems buvo įdomus technologijų panaudojimas.
Į susitikimo organizavimą ir vykdymą buvo įtraukta visa gimnazijos bendruomenė. Tai nekasdienė veikla, buvo įdomu stebėti, kaip su svečiais bendravo ne tik projekte dalyvaujantys mokiniai. Susitikime su mokinių tėvais pastebėta, kad gebėjimas priimti kitokios kultūros, kitokį žmogų yra ugdomas per praktiką, per susitikimus ir bendravimą.
Gimnazijos veikla susitikimo metu nebuvo nutraukta ar kitaip suvaržyta. Kruopštus planavimas, plano laikymasis, susitarimų vykdymas sudarė sąlygas įprastai gimnazijos veiklai.
Projektas svarbus ir miestelio kultūros puoselėjimui“.
Lina Sliesoraitytė, 4 klasės mokinė, projekto dalyvė:
„Buvo puiku vėl susitikti su Sierža, mergaite, kurios šeimoje gyvenau Airijoje. Pastebėjau, kad mūsų abiejų šeimos labai panašios, nes daug bendrauja tėvai su vaikais. Sierža nesusižavėjo mūsų tradiciniais valgiais: didžkukuliais, balandėliais. Skiriasi mūsų laisvalaikio pasirinkimas. Mes savaitgalius dažniausiai praleidžiame šeimoje, o jie išeina susitikti su draugais.
Mano mama Neringa Sliesoraitienė pasižadėjo išmokti kalbėti angliškai, nes ji pakvietė Sieržą atvažiuoti į svečius dar kartą. Susitikimo metu daug vertėjavau ne tik šeimoje, bet ir gimnazijoje, veiklų metu. Savo ateitį ketinu sieti su anglų kalba, todėl mama ir išleido dalyvauti projekte, o anglų kalbos praktika buvo man labai naudinga“.
Martynas Autukas, 3 klasės mokinys, projekto dalyvis:
„Mano šeimos svečiai buvo ispanų berniukai Chuan ir Pablo. Problema buvo, kad jie labai silpnai kalbėjo angliškai, tačiau susikalbėti galėjom. Mano mama Jolanta Autukienė kalba angliškai, tai namuose nereikėjo vertėjauti. Mūsų svečiai taip pat nesižavėjo mūsų valgiais, bet pripažino, kad mano mama gamina skaniau nei maitinimo įstaigose. Vaikinams Lietuvoje patiko, o šeštadienį juos dar nusivežėm į Kauną, pramogavom iki jų išvažiavimo. Mano mama buvo ir man labai gera, kol viešėjo ispanai, šiaip ji gana griežtai mane prižiūri“.
Laurintos Prasčiūnaitės, 3 klasės mokinės ir projekto dalyvės, mama Lina Telvoševičienė pasidžiaugė, kad jų viešniai iš Airijos Rachelei itin patiko jos rankdarbiai. O Laurinta guodėsi, kad Rachelė daugiau bendravo su jos sese penktoke Rugile, jai teko vertėjauti mergaičių pokalbiuose.
Vokiečių delegacijos mokytoja Angela Deichler pažymėjo, kad jai itin patiko Lauko klasė, muziejus, šaudykla. Ji akcentavo ir stebėtos matematikos pamokos struktūrą, suplanuotą vyksmą, kompiuterinės technikos panaudojimą. Gimnazijoje ypač žavi atvirumas: nėra tvoros, tiesiog laukai, daug erdvės. Gimnazija didelė, erdvi, daug vietos. Mokytojai turi savo klases, jos mokykloje mokiniai turi savo klases. O ypač ji pabrėžė, kad mūsų žmonės gerbia savo šalį, žavi žmonių energija, išdidumas, europietiškumas.
Airijos mokytoja Elaine Linehan atkreipė dėmesį į gerą mūsų mokinių anglų kalbos mokėjimą, mokiniai mandagūs, paslaugūs. Ypač ji paminėjo Liną, Viktoriją. Matematikos pamokoje ji išskyrė taisyklių laikymąsi, matematinį žaidimą, mokinių namų darbų patikrinimą, kompiuterinių technikų panaudojimą.
O airė mokytoja Ramona Morgan atkreipė dėmesį, kad airių ir lietuvių tautos turi panašią istoriją, ji atrado daug bendrumų. Vienas iš jų – mūsų Dievo Tarnaitė Adelė Dirsytė, mokiusi merginas kalines sovietiniame lageryje. Elaine savo krašto istorijoje randa mokytoją, kuri airių kalbos vaikus mokė per tvorą.
Norvegijos mokytoja Gro Skansen – Orgen pabrėžė mūsų krašto žmonių istorinę patirtį, jos įprasminimą mūsų gimnazijoje ir Lietuvoje.
Projekto vadovė, anglų kalbos vyr. mokytoja Jurgita Tekunova pasidalino savo mintimis:
„Gera išnaudoti galimybę bendrauti. Mokytojai iš partnerių mokyklų tapo mano draugais, kviečiame vieni kitus į svečius asmeniškai, pasibaigus projektui. Įdomu, kad mokytojų problemos visose šalyse panašios: ilgos darbo valandos, dažnai negatyvus visuomenės požiūris dėl esą ilgų atostogų, trumpo darbo laiko mokykloje, mokinių demotyvacija, mokytojo autoriteto nuvertinimas visuomenėje. Smagu, kad mes, Lietuvos mokytojai, esame lygiateisiai su Europos Sąjungos senbuviais, atrandame temų pokalbiams, bendravimui.
Dalyvavimas projekte ir mokytojams, ir mokiniams suteikė unikalią galimybę bendrauti, atsiskleisti, vartoti anglų kalbą. Dėkoju gimnazijos bendruomenei už sutelktumą, ne tik mokytojai, bet ir visi darbuotojai labai nuoširdžiai kūrė palankią atmosferą projekto dalyviams. Paaiškėjo, kad daug gerų žmonių yra mūsų krašte: ir mokinių tėvai, ir miestelio gyventojai, ir viešbučio „Grėjaus namai“ darbuotojai buvo labai geranoriški, svečiams paliko puikų įspūdį.
Esu laiminga: projektas pareikalavo daug laiko ir jėgų, bet buvo verta: bendradarbiavimas atskleidė naujų perspektyvų tobulinti savo darbą“.
- O ką mano gimnazijos direktorius?
Gimnazijos direktorius Mindaugas Danilevičius apibendrino:
„Erasmus+ projektas „Ateities Erasmus: vertybės Europos ateičiai“ – tai dar vienas labai rimtas iššūkis Šėtos gimnazijos bendruomenei. Konkrečiai šis projekto etapas dar kartą parodė mums patiems ir mūsų krašto bendruomenei stiprų Šėtos gimnazijos pedagogų potencialą veikti sudėtingose ir netradicinėse situacijose. Todėl tai prasmingas visos kūrybinės ir organizacinės komandos laimėjimas, skatinantis mūsų visų pelnytą pasididžiavimą nuveiktomis projekto veiklomis, nes jos sutelkė pedagogus, tėvus ir gimnazijos savininką mokinių patirties auginimui ir jų asmenybių brandos skatinimui.
Tad nuoširdžiai dėkoju visiems kolegoms už sutelktumą, ryžtą ir puikų bendradarbiavimą vardan mūsų mokinių sėkmės“.
Antanida Likšienė
Mokytojos Elonos Nagevičienės nuotraukose:
- Erasmus+projektas Šėtos gimnazijoje. Dalyviai.
- Dailininkė Sigutė Ach akvarelės pamokoje.
- Ekskursiją po Šėtą veda Laurinta Prasčiūnaitė.
- Projekto dalyvių darbų paroda gimnazijos foje.
- Vaišės skatina patiekalus ne tik ragauti, bet ir aptarti.
- Projekto mokytojos Vijolė Glebauskienė, projekto vadovė Jurgita Tekunova, Vaida Kleivienė.
- Projekto vadovė Jurgita Tekunova su dalyviais Kėdainiuose.
ERAZMUS + PROJEKTO „ATEITIES ERAZMUS: EUROPOS VERTYBĖS ATEIČIAI“ NAUJIENOS
PARTNERIŲ SUSITIKIMO ŠĖTOS GIMNAZIJOJE DIENORAŠTIS
Ketvirtoji diena. 2019-10-24
Ketvirtąją dieną projekto dalyviai nuo pat ryto buvo pasirengę keliauti ir pažinti Lietuvą. Lydėjo mokytojos Elona Nagevičienė ir Vaida Klevinienė. Pasirinkta kelionių kryptis: vaizdingų apylinkių apsupti Aukštaitijos perlai- Anykščiai ir Molėtai. Kelionė buvo kupina nuotykių, patirtų ant Lajų tako, labirintuose, Molėtų observatorijoje, ekskursijoje su programėle po Molėtus.
Įvyko ir nemalonus atsitikimas, kai ant batuto susižeidė ispanų mokinė. Atsargumas kelionėse yra būtinas.
Tačiau geriau pasižiūrėkit į Elonos Nagevičienės nuotraukas, pamatysit, kad keliauti ir pažinti visada verta.
Antanida Likšienė
ERAZMUS + PROJEKTO „ATEITIES ERAZMUS: EUROPOS VERTYBĖS ATEIČIAI“ NAUJIENOS
PARTNERIŲ SUSITIKIMO ŠĖTOS GIMNAZIJOJE DIENORAŠTIS
Trečioji diena, spalio 23 d.
Ši diena prasidėjo įprastu metu- aštuntą valandą. Mokiniai pasiskirstė į 3 grupes ir keisdamiesi 3 pamokas darbavosi kūrybinėse dirbtuvėse. Šėtos gimnazija surengė tikrą dailės akademiją. Su mokytoja Gintare Boreišiene mokiniai išbandė sausos adatos ir lino raižinio technologijas. Bandydami naujas metodikas jie sukūrė savo darbelius. Kviestinė mokytoja Giedrė Kanapeckaitė mokinius mokė tapybos, darbeliams kurti naudoti ne tik teptukai, bet ir kempinėlės, ausų krapštukai. Spalvingi ir labai įvairūs mokinių darbeliai eksponuoti gimnazijos fojė. O architektė, viešnia iš Kėdainių, Jurga Danovan kompiuterių klasėje mokinius mokė naudotis Corel programa ir kūrybiškai apdoroti piešinius, parengti juos publikavimui. Taigi, mokiniai rengėsi rimtam darbui: iliustruoti savo istorijas ir parengti jas spausdinimui, kad susitikę Vokietijoje turėtų jau parengtus ir iliustruotus istorijų tekstus.
Apie tai tarėsi ir mokytojai, susirinkę į Mokytojų pamoką. Aptarta vizito į Vokietiją data ir laikas, numatomos veiklos, parengiamieji darbai užbaigiant projektą. O tada netikėtai prabilo viešnios iš Airijos. Mokytojos sakė, kad jas sužavėjo Vilniuje aplankytas Mo muziejus ir inspiravo naujo Erazmus+ projekto idėją: kūrybiškai ir įvairiomis formomis meninės raiškos priemonėmis pateikti savo šalies istoriją ir ją papasakoti projekto partneriams. Jos pakvietė visus dalyvauti naujame projekte. Jų idėjos patiko visiems susirinkusiems, taip pat ir mūsų gimnazijos direktoriui Mindaugui Danilevičiui. Galbūt, draugystė bus tęsiama ir toliau.
Partnerių mokytojai lankėsi ir mūsų gimnazijos mokytojos Vaidutės Kleivienės matematikos pamokoje 7a klasėje. Jų nuomone, pamoka buvo puiki, gerai suplanuota, struktūruota, naudotąsi technologijomis. O mokiniai suprato temą ir gebėjo atlikti užduotis. Matematika – tarptautinė kalba ir yra visiems suprantama, o mums svarbus mūsų mokytojos ir mokinių darbo geras svečių įvertinimas.
Po pietų didžiulis Kėdbuso autobusas projekto dalyvius išvežė į Kėdainius. Ekskursiją po miestą vedė gimnazijos mokytoja Audronė Pečiulytė, o Arnetų namuose visi dalyviai turėjo progą pasidarbuoti amatininkų dirbtuvėse: vieni pynė juostas, kiti darė suvenyrus iš vilnos, dar kiti išbandė keramikos meną ar vytelių pynimą.
Kėdainiuose savivaldybės meras Valentinas Tamulis priėmė projekto dalyvius puošnioje rajono tarybos posėdžių salėje. Mūsų mokiniai Andrėja Sadauskaitė, Živilė Kerbelytė, Lukas Levinskas ir Viktorija Stanišauskaitė gražiai pristatė projekto veiklas ir jau įvykusius susitikimus.
- Matau, kad visus projekto dalyvius lydi geras nusiteikimas, vizitai buvo naudingi mūsų krašto mokiniams. Tikiuosi, kad svečiams mūsų kraštas patiks. Atvykę jie pamatė atnaujintą Šėtos gimnaziją, gražų mūsų miestą, tuo labiau, kad ir orą šiam vizitui užsakėme kuo puikiausią,- kalbėjo meras Valentinas Tamulis.
Svečių mokytojams meras įteikė dovanas.
O vakare gimnazijoje visų laukė gausiai nukrautas stalas: vaišes surengė šėtiškių tėveliai. Ko tik čia nebuvo: kibinai, tortai, įvairiausios bandelės, sausainėliai, netgi grybų mišrainė, visko ir neišvardinsi. Kai visus susirinkusius pasveikino gimnazijos direktorius ir padėkojo mūsų mokinių šeimoms, visi puolė vaišintis, nes buvo gerokai praalkę. Tiesą sakant, skanumas buvo neapsakomas.
Ačiū auksarankėms mūsų mokinių mamoms.
Vakarojimas užsitęsė: reikėjo daug ką aptarti ir pasidalinti įspūdžiais. Svečių mokytojai susipažino su mokinius priėmusiomis šeimomis, mamos dalinosi įspūdžiais.
O svarbiausia mintis buvo viena: jei ne Europos Sąjungos Komisijos Erazmus+ programa, toks susitikimas nebūtų įvykęs, vadinasi, ir naujų draugysčių, džiugių bendravimo įspūdžių ir kūrybos pamokų nebūtų buvę.
Antanida Likšienė
ERAZMUS + PROJEKTO DALYVIŲ IŠVYKA Į VILNIŲ IR TRAKUS
Antrąją projekto veiklų dieną projekto dalyviai išvyko į ekskursiją plačiau susipažinti su Lietuva. Jos metu aplankė Vilnių, neseniai duris atvėrusį MO muziejų bei Trakų pilies muziejų. Visus sužavėjo edukacija MO muziejuje, kurio vienas iš tikslų – burti aktyvią bendruomenę – Modernistus. Modernistai palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų. Tuo pačiu metu vyko paroda „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“, kurioje buvo eksponuojami to meto kūriniai, daiktų instaliacijos. Jų paskirtis – atskleisti įvairias Lietuvos gyventojų istorijas. Ekskursijos metu projekto dalyviai galėjo išplėsti savo žinias apie tai, kaip 90-ieji pakeitė žmonių gyvenimus, mąstymą, kad tai buvo didelių lūžių ir pokyčių metas.
Buvome nustebinti MO gidžių Evelinos ir Karin profesionalumu, gebėjimu sudominti parodos eksponatais, įtraukti į aktyvų klausimąsi ir veiklas jaunosios kartos atstovus. Įstrigo gidės Karin pasakyti žodžiai: „All art about us“. Buvo nuolat akcentuotas kiekvieno iš mūsų identitetas ir, kad žiūrėdami į bet kokį kūrinį, neturėtume tik pasakyti, ar jis man patinka ar ne, bet ir pagalvoti, kaip aš jį suprantu, ką aš jaučiu, ką man tai reiškia.
Aplankę MO muziejų pasukome link Vilniaus Arkikatedros Bazilikos, pakeliui stabtelėjome prie Vilniaus Universiteto ir Lietuvos Prezidento rūmų, pasivaikščiojome Pilies gatve ir Gedimino prospektu.
Po pietų kelionę tęsėme link Trakų, kur aplankėme Trakų Salos pilies muziejų. Visiems didelį įspūdį paliko tiek pati pilis, tiek jos eksponatai. Nors grupė buvo pakankamai didelė – 53 asmenys, tačiau visi atidžiai išklausė gidės pasakojimą apie mūsų šalies praeitį. Svečius ypač domino autentiški eksponatai – pinigai, indai, ginklai ir kt. Po ekskursijos norintys galėjo pasiplaukioti vandens dviračiais Galvės ežere.
Tikimės, kad kelionės įspūdžiai ir emocijos išliks atmintyje ne tik mūsų Gimnazijos mokiniams, bet ir projekto partneriams, kurie, grįžę namo, turės ką papasakoti apie mūsų šalį.
Informacinių technologijų mokytoja, projekto dalyvė Vijolė Glebauskienė
Anglų kalbos mokytoja, projekto dalyvė Sandra Palekienė
ERAZMUS + PROJEKTO „ATEITIES ERAZMUS: EUROPOS VERTYBĖS ATEIČIAI“ NAUJIENOS
PARTNERIŲ SUSITIKIMO ŠĖTOS GIMNAZIJOJE DIENORAŠTIS
Antroji diena: 2019-10-22.
Šiandien visi projekto dalyviai išvyko į ekskursiją susipažinti su Lietuva. Jie aplankys Vilnių ir Trakus. Lauksime įspūdžių.
Antanida Likšienė
Vijolės Glebauskienės nuotraukose:
- Projekto dalyviai lankosi Vilniaus Mo muziejuje.
- Džiaugiamės Trakų vaizdinga panorama.
ERAZMUS + PROJEKTO „ATEITIES ERAZMUS: EUROPOS VERTYBĖS ATEIČIAI“ NAUJIENOS
PARTNERIŲ SUSITIKIMO ŠĖTOS GIMNAZIJOJE DIENORAŠTIS
Pirmoji diena: 2019-10-21.
Šiandien-svečių priėmimo ir gimnazijos organizuojamų veiklų pradžios diena.
Į pirmąją pamoką mūsų projekto mokiniai atėjo kartu su savo draugais užsieniečiais. Airiai, vokiečiai, ispanai ir norvegai atvyko sekmadienį ir visą šią savaitę gyvens savo draugų šėtiškių šeimose.
Antroji pamoka prasidėjo, kai atvyko partnerių mokytojai. Jie nakvojo Kėdainių „Grėjaus namai “ viešbutyje ir pripažino, kad viešbutis jaukus ir patogus. Pradžioje šėtiškiai, svečius pasidalinę grupėmis, dirbo gidais. Jie papasakojo savo svečiams apie gimnaziją, svečiai apsilankė muziejuje, apžiūrėjo mokymosi ir laisvalaikio erdves, gimnazijos sporto aikštynus, Lauko klasę.
Visų nuotaika buvo puiki, kai vėl susitiko aktų salėje. Čia svečiams išdalintos dovanos, projekto dalyvius pasveikino gimnazijos direktorius Mindaugas Danilevičius. Mokytojų ansamblis padainavo sutiktuvių dainą, koncertavo 2 ir 3 klasių pradinukai, vadovaujami mokytojos Daivos Makutienės, o šėtiškiai projekto dalyviai padainavo ir gimnazijos dainą. Renginiui gražiai vadovavo susitikimo vedantieji, pasipuošę tautiniais kostiumais – Martynas Autukas ir Lina Sliesoraitytė.
Vėliau prisistatė visų mokyklų delegacijos, papasakodamos apie savo šalį ir mokyklas. Mūsų gimnaziją puikiai pristatė Austėja Garnytė, apie Lietuvą pasakojo Martyna Kiaunytė, o Eglė Gulbinaitė ir Viktorija Stanišauskaitė supažindino su savo sukurtomis istorijomis.
Šiame projekte yra svarbu istorijų kūrimas ir darbas su jomis: susitikimo Šėtoje metu mokiniai mokysis iliustruoti savo istorijas. Tam jie susipažins su įvairiomis iliustravimo technikomis. Šio meno mokyti į Šėtą atvyko garsi knygų iliustratorė, dailininkė Sigutė Ach, po pietų dirbusi su projekto mokiniais dailės kabinete.
O salėje svečių delegacijos keitė viena kitą, pasakodamos apie savo šalį, mokyklą ir supažindindamos su savo istorijomis.
Primenu, kad šis projekto susitikimas yra priešpaskutinis. Pavasarį susitikę Vokietijoje mokiniai įgarsins istorijas, parengs jas spausdinimui ir platinimui.
O kol kas mėgaukimės susitikimu. Kiekviena diena yra dovana Šėtai, nes joje skamba 5 tautų vaikų balsai.
Antanida Likšienė
Vaidos Rastauskaitės nuotraukose:
- Mokytojai dainuoja sutiktuvių dainą.
- Projekto koordinatorių Sulzbacho-Rozenbergo miesto Hercogo Kristiano Augusto gimnazijos delegacija su mūsų direktoriumi ir renginio vedėjais.
- Projekto dalyviai mokosi iliustravimo meno.
ERASMUS PROJEKTO DALYVIŲ VIEŠNAGĖ ISPANIJOJE
Šėtos gimnazijos mokiniai ir mokytojai sėkmingai bendradarbiauja su Erasmus + projekto komandomis (Vokietija, Norvegija, Airija ir Ispanija) vykdydami įvairias veiklas. Kovo 24-30 d. 2 mokytojų ir 6 mokinių komanda lankėsi Ispanijos miestelio Villanueva de los Infantes įsikūrusioje Ies Ramon Giraldo mokykloje. Projekte dalyvaujančių šalių Vokietijos, Norvegijos, Airijos ir Lietuvos mokiniai ir mokytojai susitiko kovo 24 d. Ispanijos sostinėje Madride ir autobusu pasiekė miestelį, kuriame jau laukė Ispanijos mokyklos mokiniai ir jų tėveliai. Projekto veiklos prasidėjo kovo 25 d. Ies Ramon Giraldo mokykloje. Susirinkusius dalyvius pasveikino mokyklos direktorius, kiekviena šalis pristatė savo šalį ir mokyklą. Šio projekto etapo dalis buvo skirta informacinių technologijų naujovėms, robotikai, todėl mokiniai dirbo diebtuvėse pasidalinę į 4 grupes: Vieni kūrė robotus, kiti mokėsi programavimo, robotų valdymo. Vakare turėjome progą susipažinti su Ispanijos virtuve, kurią mums pristatė Ispanų mokinių tėveliai. Kovo 26 d. visų laukė kelionė į Ispanijos sostinę Madridą, kurioje lankėmės ir dalyvavome užsiėmimuose Robotikos muziejuje. Po pietų turėjome apžvalginę kelionę po Madrido miestą. Miestas ir jo dydis, įspūdinga architektūra paliko visiems įspūdį. Kovo 27 d. mokiniai vėl darbavosi robotikos dirbtuvėse mokykloje. Pavakare visų laukė pietūs miestelio Villanueva de los Infantes centre Mero aikštėje, o vėliau turėjome susitikimą ir su pačiu meru. Visa delegacija buvo priimta istorinėje vietoje – miesto merijoje. Meras pasveikino visus dalyvius ir visiems įteikė po Migelio de Servantesas Savedra statulėlę, rašytojo, kuris parašė vieną didžiausių Renesanso laikotarpio kūrinių ,,Don Kichotas“. Šio miestelio istorija yra susijusi su jo vardu, todėl mieste matėme skulptūras, ženklus, piešinius, portretus, suvenyrus, kuriuose vaizduojamas Don Kichotas ir jo ginklanešys. Kovo 28 d. mūsų laukė kelionė į Ruideira gamtos parką, kuriame stukso kalnai, tarpekliai ir dvylika vienas per kitą susiformavusių ežerų. Žydras ežerų vanduo, gaivus vėjas pasikėlus į kalno viršūnę ar status nusileidimas į tarpeklį nenuvargino, tik paliko didelį įspūdį, o mokiniai dar ir turėjo galimybę išbandyti jėgas laipiojimo ar irklavimo kanojomis veiklose. Savaitė taip greitai prabėgo, kad net nepėjome pajusti kaip atėjo penktadienis kovo 29 d.– paskutinių veiklų ir atsisveikinimo su draugais diena. Išlydėję vokiečių, norvegų ir airių grupes, mes turėjome galimybę ilgiau pabendrauti su ispanų mokiniais ir mokytojais. Šią dieną praleidome žaisdami žaidimus, gamindami nacionalinį patiekalą – bulvių ir kiaušinių pyragą. Paskutinis vakaras, praleistas su draugais, prabėgo labai geritai ir kovo 30 d. rytą buvome išlydėti į namus. Nors kelionė buvo netrumpa, nepavargome, nes vis dar dalinomės patirtais įspūdžiais. Mokiniams norėjosi pasisvečiuoti dar savaitę, nes praleista savaitė prabėgo labai greitai. Džiugu tai, kad visų šalių delegacijos spalio mėnesį lankysis Šėtos gimnazijoje ir vaikai tikisi, kad sutiks savo draugus. Ruošimės svečių sutikimui, projekto veiklų – iliustracijų kuriamoms knygoms organizavimui ir mūsų mokyklos bei krašto pažinimui.
Mokytojos Gintarė Boreišienė ir Neringa Širkienė
NAUJIENOS IŠ PROJEKTO „ATEITIES ERAZMUS“
SUGRĮŽO IŠ ISPANIJOS
Savaitė netruko prabėgti ir mūsų mokinių delegacija, lydima mokytojų Neringos Širkienės ir Gintarės Boreišienės, jau sugrįžo į gimnaziją.
Sveikiname sugrįžusius!
Jie lankėsi Ispanijos Infantes miestelyje, kuris garsėja savo architektūra, archaiškomis gatvelėmis ir, žinoma, Don Kichotu bei Sanča Pansa.
Įspūdžius iš saulėtosios Ispanijos, iš plaukiojimo kanojomis, pokalbių su robotais, susipažinimo su Don Kichotu ir dar daugiau mokiniai ir mokytojai papasakos balandžio 4 dieną per 7 pamoką anglų kalbos kabinete.
Ateik ir sužinosi daug įdomaus ir naudingo.
Antanida Likšienė
Nuotraukos Neringos Širkienės
NAUJIENOS IŠ PROJEKTO „ATEITIES ERAZMUS“ ARBA EVA VIEŠNAGĖ ISPANIJOJE
Mūsų mokinių delegacija, lydima mokytojų Neringos Širkienės ir Gintarės Boreišienės, sėkmingai pasiekė Infantes miestelį Ispanijoje. Kol laukiame jų grįžtančių, pasižiūrėkime į pirmąsias nuotraukas, atsiųstas iš įvykio vietos.
Nuostabu, kad jie jau aplankė Robotų muziejų, o Orinta pasikalbėjo su vienu iš jų. Būtinai paklausim, ką jis jai pasakė.
Sėkmės kelionėje, mieli mūsų draugai.
Antanida Likšienė
Nuotraukos Gintarės Boreišienės.
IŠVYKSTAME Į ISPANIJĄ!
Projekto EVA mokiniai rengiasi į išvyką į Ispanijos Villanueva de los infants miestelį. Jame esant Ies Ramón Giraldo vidurinė mokykla laukia svečių iš Lietuvos, Norvegijos, Airijos ir Vokietijos. Jau šį sekmadienį išvyksta Austėja Garnytė, Lukas Levinskas, Orinta Kasperavičiūtė, Meinardas Dirsė, Radvilė Bikelytė ir Miglė Dailidėnaitė. Mokinius lydi mokytoja Gintarė Boreišienė ir direktoriaus pavaduotoja Neringa Širkienė.
Šios viešnagės ypatybė – robotikos pamokos. Mūsų mokinių šeimininkai ketina supažindinti su robotikos ir dirbtinio intelekto teikiamomis galimybėmis. Daug įdomybių laukia išvykstančiųjų: ką reiškia miestelio pavadinimas, mokyklos vardas, kokiais metodais yra diegiama robotika, o kaip su dirbtinio intelekto panaudojimu? Ne veltui į kelionę susiruošė mūsų mokiniai, kurie nuoširdžiai domisi robotika projekte “Matematika – laimėtojų mokslas”.
Tikiuosi, kad grįžę mūsų mokiniai papasakos ir apie tai, kas pasikeis mūsų kuriamoje istorijoje, kai į ją bus įpinta robotikos tema.
Mokytoja Jurgita Tekunova, projekto vadovė, tikisi, kad mūsų istorija suspindės naujomis spalvomis, kai mūsų delegacija laimingai sugrįš į namus. Ji teigia, kad iki velykų atostogų mokinių kuriamos istorijos jau bus baigtos ir jomis galėsime pasidalinti su skaitytojais.
To jiems ir linkėjome viename iš paskutinių projekto dalyvių susitikimų šią savaitę. Dalinamės šio susitikimo nuotraukomis.
Antanida Likšienė
Fotografavo Vaida Rastauskaitė.
IŠVYKA Į SNIEGO ŠALĮ: ANGLŲ KALBA, ŽVĖRIENA, ROGUTĖS IR PIŽAMŲ VAKARĖLIS
„Išvažiuojate į sniego šalį“, – taip pasakė Šėtos gimnazijos mokytoja, Erazmus+ projekto „ Ateities Erazmus: Europos vertybės ateičiai“ vadovė Jurgita Tekunova, išlydėdama projekto dalyvių delegaciją į pažintinį vizitą Norvegijoje.
Norvegijos Otta pagrindinėje mokykloje viešėjo Martyna Kiaunytė, Sonata Bastytė, Saulyna Svaldenytė, Orinta Kasperavičiūtė ir Andrėja Sadauskaitė, jas lydėjo mokytojos Vijolė Glebauskienė ir Vaida Klevinienė.
Sugrįžusios jos pasidalino savo įspūdžiais su gimnazijoje laukusiais kitais projekto mokiniais. Tai labai svarbus projektinės veiklos momentas, nes sukurti istoriją turime visi kartu, o į keliones kiekvieną kartą vyksta vis kiti mokiniai. Šį kartą taip jau susiklostė, kad išvažiavo tik merginos – jos labiausiai buvo susidomėjusios genetika ir aplinkosauga. Šios temos buvo svarbiausios norvegų mokyklai. Ir nenuostabu: šioje šalyje gamtos išteklių išsaugojimu labai rūpinamasi.
Gimnazijos biologijos mokytoja Vaida Klevinienė savo patirtį apibendrino taip:
„Kelionė į Norvegiją suteikė galimybę pamatyti visai kitą reljefą, klimatą, kultūrą ir susipažinti su naujais žmonėmis. Aplankę Oslo Technikos muziejų pamatėme įvairių sričių (medicinos, technikos, elektros prietaisų, muzikos instrumentų ir t.t.) virsmą šimtmečių eigoje. Ypač įdomu buvo Genetikos parodoje, kurioje kolekcionuojami įvairių žemynų žmonių genomai, jų judėjimas ir kitimas maišantis rasėms. Aplankytas Kalnų muziejus, kuriame klausėmės paskaitos apie klimato kaitą pasaulyje ir kaip klimato kaita keičia ir mūsų gyvenimus. Klimato kaitos parodoje mokiniai įsitikino, kad reljefą gali pakeisti vanduo, kitos stichinės nelaimės, kodėl aplinkosauga tokia svarbi, siekiant išsaugoti tai, kas gyvas gamtoje, įskaitant ir žmogų.“
Otta miestelio pagrindinė mokykla Erasmus + projekto mokiniams dar daugiau pažadino minčių apie jų kuriamas utopines ir distopines istorijas. Klimato kaita keičia žmonių gyvenimus, genetikos mokslo atradimai gali įtakoti herojų likimus. Kaip pakeis mokinių sukurtas istorijas naujos žinios ir patirtys, netrukus pamatysime.
O kol kas tekalba mokinės, grįžusios į gimnaziją, kur jų laukė ne tik tėvai, mokytojai, bet ir draugai.
Juk ne kasdien gali išvažiuoti, ir ne šiaip išvažiuoti, bet ir daug ko išmokti.
Andrėja kalba trumpai, bet aiškiai: „Nustebino aplinka, gamta, sniegas, šaltis, mokykla. Nusiauna batus mokykloje, patogiau, jaukiau, kaip namuose vaikšto su kojinėm“.
Ji prisipažįsta, kad jai itin pasisekė, nes gyveno mokyklos direktoriaus ir mokytojos šeimoje. Tai ir į mokyklą kiekvieną rytą ateidavo anksčiausiai. „Jie be galo malonūs, draugiški ir nuoširdūs žmonės, labai šiltai mane priėmė, prižiūrėjo kaip princesę. Labiausiai įsiminė pramogos kalnuose. Jau seniai nebuvau čiuožusi su rogutėmis nuo kalno. Puiku buvo ir salės futbolo varžybose, kuriose mūsų Saulyna užėmė pirmą vietą.“
Saulyna pasakoja, kad po sunkios ir ilgos kelionės (su visais laukimais ir muziejaus lankymu Osle nuo Šėtos iki Otta miesto keliavo beveik parą) pirmadienį projekte dalyvaujančių Airijos, Vokietijos, Norvegijos, Ispanijos ir Lietuvos mokiniai rinkosi 8val. 50min. mokykloje.
Ypatingas pamokų pradžios laikas, tiesa? Be dešimt devynios, ir ką?
Saulyna pasakoja, kad mūsų mokinėms puikiai pristatė gimnaziją, papasakojo savo sukurtas istorijas, nes mūsiškiai jas parengė dvi: ir utopinę, ir distopinę. Po to lankė Kalnų muziejų, Klimato kaitos parką. O vakare vyko mokinių koncertas, šokiai ir žaidimai, atsineštinės vaišės. Ji sako: „Įgijau pasitikėjimo, ėmiau drąsiau kalbėti angliškai, ir garsiau“.
Živilė pasakoja apie antradienį Uttos mokykloje. Tą dieną visi projekto dalyviai pasiskirstė į dvi grupes ir dalyvavo dvejose kūrybinių dirbtuvių stotelėse. Pirmojoje iš Lego kaladėlių statė įrenginius, kurie naudodami atsinaujinančias vandens ir vėjo energijas gamina elektrą. Taip labiau tausojama gamta. Antroje stotelėje mokėsi norvegiško maisto gamybos paslapčių. Mokėsi gaminti elnienos kepsnį ir kepti duoną, virti bulvių košę. Savotiškas tas kepamos elnienos kvapas! Živilei patiko ir jaukus susipažinimo vakarėlis namuose. Dalyvavo norvegų ir vokiečių mokiniai.
Andrėja pasakoja apie trečiadienį. Jis buvo įspūdingas tuo, kad vyko genetikos pamoka. Projekto dalyviai mokėsi surasti česnako DNR. Reikėjo česnako, vandens ir muilo. Tyrimas buvo įdomus, reikėjo dirbti patiems, nauja patirtis. Po to mokėsi ir istorijos pasakojimo metodikos. Tai, ką išmoko, perteiks gimnazijos projekto mokiniams, panaudos ir pamokose.
Andrėjai ypač įsimintinas buvo tarptautinis „ pižamų vakarėlis su mergaitėmis. Pica, gėrimai, filmas, miegas. Tėvai grįžo vėliau. Buvo jauku ir miela, buvom 6 mergaitės.“
Tiesą sakant, kam galėtų nepatikti? Ir aš norėčiau…
Martyna Kiaunytė: „Ypač nuostabus buvo ketvirtadienis mokykloje. Vykome į Roksdane kalnų Nacionalinį parką, kur važinėjomės rogutėmis. Sunkiausia, aišku, buvo užkopti į kalną, sniego buvo daug, teko bristi, kartą įkritau iki juosmens. Bet leistis žemyn buvo nuostabu. Nesušalome, nes mūsų draugai norvegai pasidalino rūbais, jei jų pritrūko.
Jau važiuojant autobusu pakerėjo gamtos grožis, toks neįprastas mums, lygumų gyventojams.
Patiko ragauti ir norvegiškų valgių iš žvėrienos. Nenorėjau šiame projekte vykti būtent į Norvegiją, bet buvo puiku. Įsidėmėjau, kad svarbiausia bendraujant – nebijoti. Jei pamiršti žodį, gali jį pakeisti kitu žodžiu, paaiškinti kitais žodžiais tai, ką nori pasakyti. Tai labai padėjo mano anglų kalbos tobulėjimui“.
Atsisveikinti su naujais draugais liūdna buvo visoms. Toliau bendraus virtualioje erdvėje, o rudenį projekto mokiniai susitiks Šėtoje.
Mokytoja Vijolė Glebauskienė apibendrino visų įspūdžius:
„Labai naudinga išvyka, ypač mokinėms, kurios tiek projekte dalyvauja pirmą kartą, tiek keliavo į užsienio šalį. Įgijo daug patirties, pažindamos kitą kraštą, kultūrą, bendraudamos su bendraamžiais. Visas sužavėjo aktyvus poilsis kalnuose su rogutėmis. Daug sniego. Skiriamas didelis dėmesys judėjimui, grūdinimuisi. Šilti žmonės, niekur neskuba. Mokantis didelis dėmesys tyrimams, praktinei, projektinei veiklai.“
Antanida Likšienė
PIRMOSIOS NUOTRAUKOS IŠ NORVEGIJOS.
Mūsų delegacija į Norvegiją iš gimnazijos kiemo išvyko 2 val. 30 min. sekmadienį. Pirmąją dieną jie praleido Osle, o pirmadienį jau buvo Otto miesto mokykloje. Laukiame iš jų naujienų. Tegul būna prasminga mūsų merginų viešnagė.
Pasidžiaukime saviškių atsiųstais vaizdais.
Fotografavo mokytoja Vaida Klevinienė.
Antanida Likšienė
KELIONĖ Į SNIEGO ŠALĮ
„Išvažiuojam į sniego šalį“, – taip pasakė mūsų gimnazijos mokytoja, projekto EVA vadovė Jurgita Tekunova, aptardama su mokiniais artėjančią išvyką į Norvegiją. Šį kartą išvyksta merginų delegacija: Martyna Kiaunytė, Sonata Bastytė, Saulyna Svaldenytė, Orinta Kasperavičiūtė ir Andrėja Sadauskaitė, jas lydi mokytojos Vijolė Glebauskienė ir Vaida Klevinienė.
Vasario 2 dienos naktį 2 val. visos rinksis gimnazijoje ir išvyks į tolimą kelionę: jų laukia Otto miestelyje, esančiame 200 km. nuo Oslo, Norvegijos sostinės. Ir į norvegų mokinių namus jie atvyks tik sekmadienio vakare. Tai bus išbandymas: beveik para kelionės.
Bet niekas nesibaimina. Saulyna Svaldenytė, kaip ir kitos merginos, nusiteikusi optimistiškai: „Kelionėje į Norvegiją tikiuosi susipažinti, atrasti naujų draugų. Sužinoti daugiau apie genetiką, gerai praleisti laiką“.
Šią savaitę mokiniai rinkosi keletą kartų. įvyko susitikimas ir su tėvais. Projekto vadovė išsamiai aptarė susitikimo darbotvarkę, tėvai susipažino su viešnagės tvarka, saugaus elgesio reikalavimais. Jonas Sadauskas, Andrėjos tėtis, savo lūkesčius dukros išvykai išdėstė trumpai: „Pamatyti pasaulį“, kiek iškalbesnė Martynos mama Rosita: „Tikiuosi, kad mano vaikui ši kelionė atneš tik gerų įspūdžių, naujos patirties, susipažins su kitokia kultūra“.
Iš tiesų mokiniams ši išvyka yra nepramoginė. Jų laukia susipažinimas su genetikos pasauliu, daug dėmesio bus skirta aplinkosaugai. Mokiniai su projekto draugais iš Vokietijos, Ispanijos, Airijos ir Norvegijos lankysis muziejuose, kuriuose sukaupta daug informacijos šiomis temomis. Ir to reikės ypatingam tikslui: papildyti kuriamas istorijas genetikos, aplinkosaugos, klimato kaitos aktualijomis.
Trečiadienį susirinkusios merginos pristatė savo sukurtas istorijas, papildė jas. Visos nutarė, kad geriausios yra Orintos ir Sonatos istorijos. Nutarta pristatyti Orintos istoriją, kaip mūsų projekto mokinių bendrą kūrinį. Istorijos kūrimas tęsis toliau. Mokiniai viešnagės metu mokysis plėtoti istoriją, panaudoti naujas žinias.
Kaip pasikeis istorijos herojų gyvenimas, panaudojus genetikos mokslo atradimus? O klimato kaita kokius išbandymus atneš herojams? O gal pavyks išgelbėti pasaulį geriesiems herojams?
Manau, kad jau ateina laikas istorijas išgirsti ir kitiems gimnazijos mokiniams. Juk įdomu kurti istoriją visiems kartu. Gal tai taps įdomiu užsiėmimu mūsų gimnazistams?
Palinkėkime visoms saugios kelionės, įdomių patirčių. Lauksime žinučių iš Norvegijos ir įspūdžių sugrįžus.
Antanida Likšienė
Vaidos Klevinienės nuotraukose: susitikimo su tėvais akimirkos.
PROJEKTO EVA NAUJIENOS:
IŠRINKTAS GRAŽIAUSIAS LOGOTIPAS!
Praeitą savaitę gimnazijos foje veikė projekto mokinių sukurtų logotipų paroda. Parodoje eksponuota 18 piešinių. Rinkti gražiausią, geriausiai atspindintį projekto idėją ir balsuoti galėjo visi norintys. Mokiniai, ir ne tik jie, buvo labai aktyvūs: balsadėžėje buvo net 359 balsai. To negana- savaitės pabaigoje elektroniniame dienyne „Eduka“ surengtas balsavimas virtualiu būdu. Jis taip pat sulaukė nemažo dėmesio. Balsavo 152 asmenys, turintys prieigą prie „Eduka“ sistemos. Iš viso balsavime dalyvavo 511 žmonių. Galime drąsiai teigti, kad buvo patikimai išreikšta visos mūsų bendruomenės nuomonė.
Tai kas gi tie geriausieji?
Išrinkti 3 laureatai: Radvilė Bikelytė- 98 balsai, Eglė Gulbinaitė- 71 balsas, Motiejus Šidlauskas- 41 balsas.
Ketvirtadienį per 6 pamoką 201 kabinete pasveikinsime laureatus, o projekto partneriams dalyvauti tarptautiniame konkurse, kuriame balsuosime ir mes, iškeliaus Radvilės Bikelytės sukurtas logotipas.
Palinkėkime jam sėkmės tarptautiniuose vandenyse ir pasvajokime: o gal jis taps mūsų bendro projekto logotipu?
Nuotraukose: mūsų visų nuomone geriausi projekto logotipai.
Antanida Likšienė
MŪSŲ PROJEKTAS EVA TĘSIASI
Po atostogų projekto EVA mokiniai ir mokytojai vėl kibo į darbą.
Pirmasis darbas- logotipo konkursas.
Gimnazijos fojė demonstruojami mokinių sukurti logotipo projektai.
Visi kviečiami balsuoti ir išrinkti patį geriausią. Geriausiu išrinktas logotipas taps viso tarptautinio projekto simboliu. Todėl šis balsavimas yra toks svarbus.
Balsuoti galėsite visą šią savaitę. Būkite aktyvūs: rytoj galėsite balsuoti ir elektroniniu būdu per EDUKOS dienyną.
Vaidos Rastauskaitės nuotraukose: balsavimo akimirkos.
Antanida Likšienė
NAUJIENOS IŠ PROJEKTO EVA
KURIAME PROJEKTO LOGOTIPĄ
Ketvirtadienį visi projekto mokiniai rinkosi dailės kabinete. Projektui reikalingas logotipas, o jį sukurti patikėta mūsų mokiniams. Dailės mokytoja Gintarė Boreišienė papasakojo apie logotipus, paaiškino, kad logotipe reikia vaizdu papasakoti tai, kas svarbiausia. Vaizdas geriau įsimenamas, bet jis neturi būti labai sudėtingas, perkrautas detalėmis. Taigi, svarbu pagauti esmę ir ją išreikšti vaizdu.
Mokiniai noriai ėmėsi darbo. Užduotis ne iš lengvųjų. Visi nutarė, kad logotipus užbaigs iki pirmadienio ir atsiųs mokytojai Vijolei Glebauskienei, kuri organizuos visų gimnazijos mokinių balsavimą, renkant gražiausią logotipą. Grafinių darbų paroda veiks ir gimnazijos fojė. Ateikite ir pamatysite, kokie išradingi mūsų projekto dalyviai.
Dalyvaukime balsavime. Turime išrinkti patį geriausią.
Mokytoja J. Tekunova pakomentavo pateiktus mokinių darbus:
„Logo turėtų ryškus, lengvai įsimenamas, kiekvienos detalės kontūrai turi būti aiškūs ir ryškūs, detalės ne per smulkios, turinčios simbolinę reikšmę. Taip pat ir logo spalvos turi būti suprantamos kaip simboliai. Dirbkime toliau, padarykime įsimenamą logotipą mūsų projektui.“
Antanida Likšienė
PASIDALINO ĮSPŪDŽIAIS IŠ AIRIJOS
Projektas EVA tęsiasi. Įvyko Šėtos gimnazijos delegacijos išvykoje į Airiją įspūdžių pristatymo gimnazijos bendruomenei popietė. Į ją atvyko ne tik projekto mokiniai, bet ir jų tėvai. Visus domino pirmosios projekto mokinių viešnagės Airijoje dalyvių įspūdžiai ir patirtys. Kalbėjusieji Viktorija, Laurinta, Martynas, Lina akcentavo , kad išvyka buvo naudinga jų kultūrinio pažinimo, bendravimo, anglų kalbos praktikos ir kitomis prasmėmis. Projekto vadovė Jurgita Tekunova dėkojo mokiniams už gebėjimą būti savo šalies atstovais, o direktorius Mindaugas Danilevičius pabrėžė, kad jis didžiuojasi savo gimnazijos mokiniais.
Projekto mokiniai ir mokytojai dirba toliau. Laukia kelionė į Norvegiją, ir jau greit: vasario mėnesį.
Antanida Likšienė
PAMOKA, KURI PADĖJO PAMATUS.
TAIP APIE VIZITĄ Į AIRIJĄ SAKO SUGRĮŽĘ MOKINIAI.
Šėtos gimnazijos mokinių ir mokytojų delegacija grįžo iš mobilumo vizito į Airijos Borrisokane mokyklą pagal Erazmus+ programą. Nors gaudavome iš išvykusiųjų nuotraukų ir laiškų, bet sugrįžtančiųjų laukėme su nekantrumu.
Juk įdomu: o ką gi tokio jie pamatė?
- Pirmasis projekto „Europos vertybės ateičiai“ dalyvių susitikimas buvo skirtas ne tik susipažinti Airijos, Lietuvos, Vokietijos, Ispanijos ir Norvegijos mokyklų mokiniams ir mokytojams, bet ir turėjo temą: kūrybinio rašymo įgūdžių gilinimas, – pasakoja projekto vadovė Jurgita Tekunova.
- Buvo įdomu, – sako Viktorija Stanišauskaitė – susitikome su airių rašytoju ir knygų iliustruotoju Oisin Megan. Jis papasakojo, kad turi 24 užrašų knygeles, kuriomis naudojasi bet kur ir bet kada, net ir savo automobilyje. Juk idėja ar mintis kūriniui gali ateiti bet kuriuo metu, tad būtina ją pagauti ir užrašyti. Man susitikimas su rašytoju tapo pamoka, kuri padėjo pamatus mano pačios rašymui. Aš kuriu literatūros kūrinius, bandau įvairius žanrus. Supratau, kad rašyti galima apie viską, reikia fantazijos, idėjos, reikia kurti istoriją.
Martynas Autukas prisipažįsta taip pat kuriantis, bet užrašyti sugalvotą dalyką jam dar pritrūksta ryžto.
- Užsiėmimų metu mes daug supratome apie literatūros kūrinio rašymą, aš pasirinkau parašyti istoriją apie vadą Generolą, kuris užvaldė pasaulį. Jo sūnus užsibrėžė išvaduoti pasaulį. Šį pasakojimą pristatysiu kaip projekto veiklų rezultatą, – pasakoja Martynas.
O Eglė Gulbinaitė kurs istoriją apie berniuką ir mergaitę, gyvenančius Workhouse, ypatinguose skurdo namuose, kurie buvo būdingi Airijoje siautusio bado metu XIX amžiuje. Mokiniai lankėsi juose ir susipažino su gyvenimo sąlygomis. Eglę sužavėjo airių pastatytos pilys ir bokštai, kurie saugojo juos nuo priešų ir maro.
Viktorija projekto veiklų metu suprato, kokia svarbi literatūros kūriniui yra kalba.
- Juk žodis padaro sakinio prasmę. Reikia tiesiog surasti jį tokį, kokio tau reikia,- įsitikinusi mergina. Ji teigia, kad šis jos atradimas padės jai ne tik anglų kalbos, bet ir lietuvių kalbos pamokose, ir ypač kūryboje.
Martynas susižavėjo airių nacionaliniu žaidimu hurlingu, kurį ne tik stebėjo, bet ir išbandė su draugais airiais ir ispanais.
- Tai greičiausias žaidimas ant žolės su kamuoliuku ir specialiomis lazdomis. O lazdos yra daromos iš paprastojo uosio. Aš turiu namuose ir uosio, ir įrankių, pasidarysiu tą lazdą ir žaisiu hurlingą, – Martynas turi daug entuziazmo ir žada populiarinti šį žaidimą Lietuvoje.
Mūsiškė Laurinta Parsčiūnaitė laimėjo hurlingo varžybas tarp projekto mokinių, sakoma, – tai pradedančiojo sėkmė, bet labai smagi.
Pačiai Laurintai itn patiko eksperimentai su ugnimi, Paulinai – ekskursija į urvus.
- Kažkas nematyto, protu nesuvokiama,- stebisi Paulina Kunelytė.
O Linai ypatingą įspūdį paliko Mokslo muziejuje matytas teleskopas.
- Dabar beveik nenaudojamas, o savo laiku buvo galingiausias pasaulyje. Žmonės astronomija domisi jau labai seniai, – sako Lina Sliesoraitytė.
Lina su užsidegimu pasakoja apie ypatingas pamokas, mokantis kurti istoriją ir jos personažus. Sukurtą veikėją mokiniai nupiešė ir aprašė, surasdami tinkamas veiklas sugalvotoje istorijoje.
- Charakterio kūrimas – naudinga pamoka, – antrina Paulina.
Lina, kuri mąsto ir apie profesijos pasirinkimą, ir apie galimas studijas užsienyje, susižavėjo lankytos mokyklos patirtimi, rengiant mokinius pasirinkti profesiją. Jos draugė Sieroša ketina būti mokytoja, todėl savo mokykloje visą savaitę turėjo specialią praktiką: mokė mažuosius skaityti. Taip ji pasitikrino savo pasirinkimą. Be to, Sieroša kartu su bendramoksliais stato spektaklį: daro dekoracijas, kuria kostiumus, mokosi vaidinti.
- Meninė veikla- labai svarbi, – mano Lina Sliesoraitytė. – Ketinu dar kartą sugrįžti į Airiją, nes labai susidraugavau su Sieroša ir su jos šeima.
Mokiniams patiko airių svetingumas, nuoširdūs santykiai. Jie pastebėjo, kad mokiniai mokykloje mažai užsiima telefonų naršymu, ir tai jiems patiko.
- Juk svarbu bendrauti, matant pašnekovo akis, – tvirtina jie.
Koks jis, mūsų projektas EVA?
Projekto vadovė anglų kalbos vyr. mokytoja Jurgita Tekunova:
- Projektas EVA yra sumanytas kaip tęstinė mokinių ir mokytojų veikla visus 2 metus. Todėl turėjome gerai pagalvoti, kokius kriterijus numatyti projekto dalyviams ir kuriuos mokytojus pakviesti prisidėti prie projekto veiklų. Pasirinkome mokytojus, kurie yra savo srities žinovai pagal kiekvienoje šalyje numatytas projekto veiklas: aplinkosauga ir genetika – labai artima geografijai ir biologijai; robotikos sritis artima mūsų gimnazijos fizikos mokytojui; Lietuvoje organizuojamos veiklos bus glaudžiai siejamos su vizualiniais menais – todėl mūsų menų ir technologijų mokytoja Gintarė neabejotinai pasidalins savo patirtimi ir pati įgys daugiau kompetencijų; audio knygos kūrimas ir naudojama technika suteiks neįkainojamos patirties mokytojai Elonai, kuri domisi naujosiomis technologijomis.
Na, o mokiniai pareiškė norą dalyvauti ir mokytis tose srityse, kuriuose jie jaučiasi stipriausiai. Airijoje išmokome rašyti istoriją, nuvykę į Norvegiją domėsimės aplinkosauga ir genetika – tai pirmosios istorijos, kurią sukurs mokiniai, pagrindinė tema. Ispanijoje mokiniai domėsis robotikos idėjomis, kurs robotus ir antroji jų istorija bus apie technologijų ir robotų įtaką žmonijos vertybių kaitai šiuolaikiniame ar ateities pasauliuose. Mes, priimdami svečius Lietuvoje kitų metų lapkričio mėnesį, imsimės meninio iliustravimo temos, naudosime įvairias vizualinio meno technikas sukurtų istorijų iliustravimui. Ir projekto pabaigoje, susitikę Vokietijoje, mokiniai ne tik turės savo sukurtas ir iliustruotas istorijas, bet ir įrašys jas garso formatu. Bus parengta visų mokyklų istorijų garso knyga, kaip didelis kolektyvinis projekto veiklų darbo rezultatas, juk visuose vizituose dalyvaus vis kiti mokiniai ir mokytojai.
- Kaip projekto idėjos ir veiklos bus integruotos į gimnazijos ugdymo turinį? – klausiu projekto vadovės.
- Natūraliu būdu,- atsako mokytoja.- Juk tai, ką pamatėme ir sužinojome Airijoje, mokiniai ir mokytojai naudos savo pamokose. Mano anglų kalbos rašinio rašymo pamokos bus natūraliai papildytos istorijos rašymo metodika, kurią parsivežiau iš Airijos. Savo žiniomis pasidalinsiu su kalbų mokytojais metodinės grupės susirinkime. Pagerėjo mokinių bendravimo anglų kalba įgūdžiai, projekto darbai atliekami naudojant informacines technologijas, Airijos pilys ir gamtovaizdžiai – naudinga medžiaga istorijos ir geografijos mokytojams. Projekto tikslinės grupės mokiniai ir mokytojai ne tik turės naudos savo mokymuisi, pasaulio pažinimui, bendravimo kultūrai, bet ir patys jau yra ir bus naudingi Erasmus+ projektui dalindamiesi savo patirtimi ir įnešdami mūsų krašto kultūros dalelę į Europą.
Projektas, išvyka ir gimnazija.
Pasidalino gimnazijos direktorius Mindaugas Danilevičius:
- Projektas – puiki galimybė daliai mūsų mokinių ir mokytojų susipažinti su kitų šalių mokyklomis ir – šiek tiek – jų kultūromis. Tai sunkiai įkainuojama proga į savo rūpesčius pažvelgti tarsi atsitraukus, iš šono. Kiekvienos aplankytos šalies ir pamatytos mokyklos savitumas leis pajusti, kuo gyvenama svetur, kokie pagrindiniai džiaugsmai ir rūpesčiai esti jų kasdienybėje. Mes savo kelionės metu dar kartą įsitikinome, kad mūsų mokiniai lygiai tokie pat šaunūs, kaip ir Airijos, Vokietijos, Ispanijos bei Norvegijos mokiniai. Jie puikiai atliko ir pristatė namų darbus visiems projekto dalyviams Airijoje, jie puikiai kalbėjo anglų kalba: kitų šalių mokytojai stebėjosi ir gyrė mūsų mokinius už tokią taisyklingą kalbą. Šis pripažinimas – tai pagyrimas mums visiems!
Mane, kaip vadovą, domino, ar ši mokykla, susiduria su kokiomis nors demografinėmis problemomis, kaip vyksta mokinių maitinimas, ir, svarbiausia, kaip sekasi mokinius motyvuoti mokytis.
Gauti atsakymai ir nustebino, ir kažkiek nuliūdino. Pirmiausia, mokinių skaičius, mūsų lankytoje Airijos mokykloje jau 5 metai yra stabilus. Tad jiems nereikia spręsti su mokinių skaičiaus mažėjimu atsirandančių problemų. Antra, mokinių maitinimas yra mokyklos administracijos ir virtuvės šefo atsakomybė. Virtuvės šefas turi tam tikros sveikatos organizacijos sertifikatą, suteikiantį teisę gaminti maistą mokyklos mokiniams. Meniu klausimus jis sprendžia tardamasis su administracija ir tėvais. Reikia pažymėti, kad mokyklos valgykloje maistas – įvairus. Trečia, mokinių mokymosi motyvacija yra lygiai toks pat didžiulis iššūkis Airijos mokytojams, kaip ir Lietuvos mokytojams. Ramina tai, kad mes organizuodami mokymą ir mokymąsi susiduriame su tokiomis pat problemomis, kaip ir partnerių šalių mokyklos. Tai turėtų suteikti jėgų nesustoti ieškoti kelio į mokinių širdis, padedant jiems ruošti laimingam savarankiškam gyvenimui.
- Džiaugiuosi, kad mūsų mokiniai ir mokytojai dalyvaudami šiame projekte užmegs ryšius net su keturių Europos valstybių atstovais ir patys bus mūsų krašto ambasadoriais, – apibendrino projekto vadovė Jurgita Tekunova.
Antanida Likšienė
PIRMOJI PROJEKTO EVA IŠVYKA Į UŽSIENĮ. ŠĮ KARTĄ – AIRIJA
Mūsų gimnazijos projekto EVA delegacija jau vieši Airijos Barrisokano mokykloje. Išvyko 6 mokiniai iš 8-III klasių: Viktorija Stanišauskaitė, Eglė Gulbinaitė, Paulina Kunelytė, Laurinta Prasčiūnaitė, Martynas Autukas, Lina Sliesoraitytė, ir 2 mokytojai: gimnazijos direktorius Mindaugas Danilevičius ir projekto vadovė anglų kalbos mokytoja Jurgita Tekunova. Į Barrisokaną taip pat atvyks mūsų partneriai iš Vokietijos, Ispanijos ir Norvegijos mokyklų. Skambės 5 kalbomis kalbančių mokinių balsai. Mūsų gimnazijos mokiniai parengė penkiakalbius žodynėlius su dažniausiai vartojamais žodžiais. Tikimės, kad jie pravers susipažįstant.
Išvažiuodami mokiniai išsakė savo lūkesčius viešnagėje.
Štai Lina tikisi ne tik pagerinti anglų kalbos žinias, bet ir įgyti naujos patirties. Merginą, kaip ir jos draugę Laurintą, domina studijos užsienyje, baigus mūsų gimnaziją, todėl ši kelionė turėtų būti joms itin naudinga. O Martynas tikisi pasimokyti naujų veiklų, kad galėtų pritaikyti jas savo gyvenime. Visi išvykę mokiniai tikisi sustiprinti savo gebėjimus kalbėti angliškai, praplėsti akiratį, įgyti draugų, susipažinti su Airijos tradicijomis. Neabejotinai jiems tai pavyks, nes visi mokiniai gyvens airių šeimose, lankys Barrisokano mokyklos pamokas ir, aišku, dalyvaus šios mokyklos pasiūlytose projekto veiklose.
O veiklų jie turės daug. Tai ir kūrybinio rašymo užsiėmimai, ir mokyklų pristatymai, beje, prieš išvykdami mokiniai repetavo gimnazijos pristatymą, ir pokalbiai apie nacionalinę literatūrą. Visi mokiniai perskaitė po 2 lietuvių autorių knygas ir pasiruošė papasakoti apie jas naujiesiems draugams. O kur dar ekskursijos, bendri pietūs ir vakarienės…
Linkime visiems kuo geriausios sėkmės, atstovaujant mūsų gimnazijai, supažindinant su mūsų šalies literatūra ir kultūra. Laukiame sugrįžtančių.
Išvykos dalyviai savo įspūdžius tėvams ir visiems norintiems pristatys lapkričio 20 dieną aktų salėje.
O štai ir kelios nuotraukos
Antanida Likšienė
TARPTAUTINIS BENDRADARBIAVIMAS ŠĖTOJE TĘSIASI
Šį mėnesį gimnaziją pasiekė puiki žinia. Dar pavasarį kartu su partneriais rengtas Europos Komisijos programos Erazmus+ gerosios patirties sklaidos daugiašalės partnerystės projektas „Ateities Erazmus: Europos vertybės ateičiai“ buvo patvirtintas finansavimui. Projekto koordinatoriai yra Vokietijos Sulzbacho-Rozenbergo miesto Hercogo Kristijano Augusto gimnazijos komanda. Be Šėtos ir vokiečių gimnazijų projekte dalyvaus Ispanijos, Airijos, Norvegijos mokyklos. Projektas startuoja šių metų rugsėjį ir bus vykdomas 2 metus. Mokiniai ir mokytojai dalinsis savo mokyklose sukaupta mokymo ir mokymosi patirtimi, diegiant moderniąsias technologijas, ieškant sąsajų tarp tiksliųjų mokslų ir meno, mokysis bendravimo ir bendradarbiavimo kultūros moderniame pasaulyje, ugdys abstraktaus mąstymo ir kūrybiškumo gebėjimus. Dalyvauti projekte kviečiami 14-16 metų mokiniai. Projektą švelniai vadinsime EVA.
Projekto vadove gimnazijoje dirbs anglų kalbos mokytoja Jurgita Tekunova. Ji buria mokinius ir mokytojus, kad visi kartu galėtume tinkamai pasirengti pirmajam susitikimui Airijos Co Tipperary miesto Borrisokane komunos koledže jau lapkričio mėnesį. Į susitikimą vyks 6 mokiniai ir 2 mokytojai. Jie dalyvaus mokyklų pristatymo, bendro žodyno sudarymo, kūrybinio rašymo veiklose. Airijoje mokiniai gyvens šeimose, todėl bendravimui su bendraamžiais bus visa savaitė laiko ne tik mokykloje, bet ir namuose. Tikimės, kad mūsų mokiniai gražiai pristatys Šėtos gimnaziją ir namo parveš ne tik gerus įspūdžius, bet ir galės supažindinti draugus su naujomis mokymosi metodikomis.
Per ateinančius 2 metus į projekto susitikimus išvyks 24 mūsų mokiniai ir 8 mokytojai. O 2019 metų spalio mėnesį Šėta priims svečius iš Airijos, Vokietijos, Ispanijos ir Norvegijos. Mūsų laukia daug įdomaus darbo. Tikimės, kad projekto pabaigoje galėsime pasidžiaugti, jog mūsų mokiniai išsiugdė naujų įgūdžių, praplėtė savo pažinimo ribas, išmoko pamoką, kad šiuolaikiniame pasaulyje reikia puikiai mokėti užsienio kalbą, gebėti naudotis kompiuteriu, internetu, išmaniojo telefono programėlėmis, tačiau svarbiausia yra pajusti žmonių ryšį, gebėti bendradarbiauti, kuriant bendrą gyvenimą Europos namuose.
Laukite žinių iš pasirengimo vizitui į Airiją.
Antanida Likšienė,
projekto atstovė spaudai