gim_virselis1

DOVANA MŪSŲ MOKINIAMS –  ERASMUS+ PROJEKTO PARTNERIŲ SUSITIKIMAS ŠĖTOJE

2022-10-06

Praeitą savaitę Šėtos gimnazijoje viešėjo  Erasmus+ projekto „Auganti Europa: Praeitis, Dabartis, Ateitis“ partneriai iš Airijos, Norvegijos, Ispanijos ir Vokietijos.

Kai pirmą kartą sutikome juos Gimnazijos fojė, buvo įdomu, kaip pavyks susidraugauti, ką naujo ir įdomaus galime pasiūlyti šiam klegančiam 36 žmonių būriui. Tačiau dienos bėgo, ir nepažįstamieji tapo draugais, partneriais bendrame projekto kelyje. Svečius globojo, jais rūpinosi šaunūs gimnazijos projekto dalyviai, kurie ir vertėjavo, ir vedė ekskursijas, ir organizavo veiklas ir laisvalaikį. Ir visą tą laiką mūsų mokiniai buvo gražiai pasipuošę, dėmesingi ir kantrūs. Nepalioviau jais žavėtis.

Pirmąjį oficialų susitikimą visos delegacijos pradėjo giedodamos savo šalies himną. Išties jaudinantis momentas. Išklausėme visų 5 projekto šalių valstybės himnus, matėsi, kad svečiai jaudinasi, prisistatymus pradėdami būtent nuo himno. Tai nenuostabu, nes projekto pagrindinė tema yra istorinė atmintis, dabarties suvokimas ir ateities vizijos numatymas. Mūsų mokytojos gražiai padainavo „Mažam kambarėly“. Projekto dalyviai jau žino šią dainą, nes ji buvo pristatyta virtualių susitikimų metu.

Ir, žinoma, dovanos visiems ir kiekvienam, ir draugiškas arbatos gėrimas, ir skanūs pyragaičiai… Tuomet sekė mokinių pasakojimai apie veiklas, kurios buvo atliktos tarp projekto vizitų. Paaiškėjo, kad visos mokyklos puikiai atliko namų darbus. Todėl visi patraukė kurti instaliacijų Praeičiai, Dabarčiai ir Ateičiai, vadovaujami mokytojų Dalios Šimokaitienės, Simonos Skorupskienės ir Jurgitos Tekunovos. Instaliacijos papuošė gimnazijos fojė ir sulaukė didelio visų mokinių ir mokytojų susidomėjimo.  O tada jau buvo laikas linksmybėms ir šokiams, viskam ir vėl vadovavo mūsų gimnazijos mokiniai.

Kita diena buvo skirta pažinti Kėdainiams. Visi Arnetų namuose kūrė rankdarbius, kalbėjosi apie lietuvių liaudies meną. Kiekvienas pasidarė sau apyrankes, suvenyrus iš šiaudų, vilnos, siūlų ar medžio. Tuomet dalyvavo ekskursijoje po miestą, Ją vedė mūsų istorijos mokytoja – ekspertė Audronė Pečiulytė. O pavakary bibliotekoje žiūrėjo filmą „Tolkien“ apie visame pasaulyje išpopuliarėjusio autoriaus autobiografiją. Filme atsispindi paaugliams aktualios draugystės, meilės ir tikslo siekimo temos.

Trečiadienį Kaune visi projekto dalyviai aplankė Nacionalinį M.K. Čiurlionio muziejų ir pamatė nuostabius paveikslus, klausėsi muzikos. Didžiulį įspūdį visiems paliko virtualios realybės filmas „Angelų takais“ bei V. Kentrige kūryba. Kauno Meno galerijoje dalyviai susipažino su Yoko Ono meno paroda. Taip praeitis susitiko su dabartimi.

Ketvirtadienį laukė nauja pažintis. Pabaigę instaliacijas ir parengę jas parodai, visi mokiniai išvyko į Žeimių dvarą. Jame susipažino su senuoju dvarų architektūros paveldo pavyzdžiu, įvertino, kiek pastangų įdėta siekiant prikelti seną dvarą naujam gyvenimui. O viską vainikavo piknikas ant žolės dvaro sodybos kieme ir bendri žaidimai. Neišgąsdino ir lietus, nes buvo kur pasislėpti ir tęsti pažintį.

O penktadienį atėjo laikas paskutiniams pokalbiams. Grupelėmis pasiskirstę mokiniai piešė plakatus „Europos ateities vizija“. Mokytojai dalinosi ateities bendro darbo idėjomis. Tuomet užrašė palinkėjimus būsimoms kartoms ir sudėję į Laiko kapsulę užkasė ją gimnazijos sode. Ten pat pasodino ir Erasmus+ ąžuoliuką. Kiekvienoje mokykloje buvo sodinami medeliai projekto susitikimų metu. Dėl pandemijos 3 iš jų vyko virtualiai, bet po susitikimo Šėtoje laukia baigiamasis projekto susitikimas Airijoje. Į jį bus vykstama spalio pabaigoje. Ir važiuos 8 aktyviausi Šėtos gimnazijos projekto mokiniai, lydimi puikių pedagogių: mokytojos Simonos Skorupskienės ir projekto vadovės, anglų kalbos mokytojos – metodininkės Jurgitos Tekunovos.

 

Dalyvių pasakojimai

O štai ką pasakojo mano pakalbinti projekto susitikimuose dalyvavę žmonės.

Jau ne kartą žavėjausi mūsų gimnazistų darnia komanda, organizavusia ir su mokytojų pagalba sukūrusia šventę savo gimnazijai ir svečiams. Viena iš jų Goda Bučytė, II klasės mokinė, nedaugžodžiauja:

– Susidraugavau su Makeila iš Airijos. Labai džiaugiuosi, nes mane įtraukė į gimnazijos delegaciją, vyksiančią į Airiją. Mudvi susitiksim ir jos šalyje. Draugausim. Taip pat draugavau su vokietaite  Mirjam. Man patiko Jono Oko paroda Dailės galerijoje Kaune, patiko ir mūsų draugams – projekto  partneriams.

Puikus buvo laisvas laikas su naujaisiais draugais. Vaikščiojom, bendravom. Bet ir pavargau šiek tiek: visa diena bendravimo kita kalba. Tačiau ši savaitė buvo įdomi.

Mokytojas Janas Roidl iš Vokietijos papasakojo:

  • Patiko Lietuva, jos gamta, menas, su kuriuo buvome supažindinti. Jaučiausi puikiai, draugiški žmonės ne tik mokykloje, bet ir viešbutyje „Grėjaus namas“, kur gyvenome. Pareigingi ir gražūs jūsų mokiniai.

Norvegų mergaitės, mūsų viešnios, Kaja Isabel Tho, Ragnkhild Breden, Then Amelie Green-Kleiven, Emma Dahlen, susikaupusios prie Ateities piešinio, pasakoja apie tai, ką pamatė Lietuvoje. Jos žavėjosi mūsų gamta, maloniais sutiktais žmonėmis, įdomiais dalykais, su kuriais susipažino. Jos apsidžiaugė, kai pasakiau, kad man labai patiko Norvegija, kai joje lankiausi. Buvome supratusios viena kitą: gyvename puikiose šalyse, bet nuostabu yra pažinti ir kitą šalį.

Mokytoja Simona Skorupskienė, pirmą kartą dalyvaujanti visos savaitės trukmės projekto veikloje buvo linkusi į filosofiją. Štai ką ji papasakojo:

– Šis projektas- dovana: patirtis,  praturtinanti ir įkvepianti kurti.

Išskirčiau emocinę susitikimų pusę. Tai tarsi kelionė vieniems į kitus. Vieniems lengva, o kitiems sunku. Priklauso nuo santykio kūrimo. Visi esame labai skirtingi, bet galime treniruotis šioje kelionėje, pažinti save ir kitus, ir praturtėti šia patirtimi.

Matau, kad vyksta kelionė, bet reikia laiko, daugiau laiko ir pastangų šioje kelionėje, kad pasisektų sukurti santykį. Kelyje nelengva, bet reikia.

Ypač sužavėjo projekto dalyvių išvyka į Žeimių dvarą. Jo savininkas Domas Noreika labai nuoširdžiai priėmė, parodė savo valdas. Kiek darbo įdėta į kiekvieną kampelį. Ir tas jo troškimas dalintis tuo, ką sukūrė, išsaugojo. Tai tikra kelionė laiku. Kiekvienas čia ras ir šiltą priėmimą, ir iš senovės atkeliavusias relikvijas.

Juk menas suteikia sparnus, tą visi pajutome kartu žiūrėdami kino filmą „Angelų takais“. Čiurlionio darbų prikėlimas ir pristatymas – irgi kelionės rezultatas. Mūsų svečiai aptarinėjo šį filmą, turėjome progą supažindinti su genialiuoju  menininku. Daug meno potyrių buvo išvykos į Kauną metu.

Gimnazijos direktorius Mindaugas Danilevičius išsakė tai, kas kirba kiekvieno širdyje:

– Tikriausiai kiekvieno iš mūsų dėmesys mokiniui, geras žodis ir brandus jo elgesio supratimas visada kilsteli vaikus ir skatina augti bei drąsiau ieškoti savęs. Todėl tokios veiklos kaip Erasmus+ mūsų mokiniams suteikia papildomas galimybes labiau pažinti save, padeda suvokti kokių gebėjimų, įgūdžių ir mokėjimų gyvenime gali prireikti, o ir prireiks… Taigi, aš Erasmus+ vadinu dovana kiekvienos šalies mokiniui, dalyvaujančiam projekte, nes projektas, kaip teigia patys mokiniai, „ sustiprins anglų kalbos žinias“, „leis geriau pasiruošti anglų kalbos egzaminui“, „prisidės prie mano ateities planų“… Aš dar pridėčiau, projekto metu įgytos patirtys subrandina mūsų jaunuolių ryžtą siekti gerokai ambicingesnių tikslų nei patys mokiniai galėjo tikėtis. Tad dėkui visai Gimnazijos Erasmus+ projekto komandai už profesionalų ir reikšmingą darbą mūsų mokinių labui.

Apibendrinti paprašiau projekto vadovę, anglų kalbos mokytoją – metodininkę Jurgitą Tekunovą. Tai ji subūrė gimnazijos bendruomenę projekto tikslams įgyvendinti, ji vadovavo visos savaitės darbui ir kartu su mokiniais rengėsi jai, skirdama daug laiko.

Štai, ką ji pasakė:

– Džiaugiamės vėl turėdami galimybę keliauti ir priimti svečius savo Gimnazijoje, savo šalyje. Visos Gimnazijos bendruomenės dėka, svečių viešnagė buvo turtinga visomis prasmėmis. Gimnazija pasitiko mūsų partnerius labai svetingai ir šiltai, o Edukacijos, kuriose lankėmės buvo prasmingos, interaktyvios ir įkvėpė mokinius pasiekti visų šio mobilumo tikslų. Didžiuojuosi projekte dirbančia komanda, ypač mokiniais, kurie ne tik dalyvavo projekto veiklose, bet ir buvo lygiaverčiai partneriai organizuojant kūrybines dirbtuves, ekskursijas, padedant kūrybinių dirbtuvių vadovams ir svečiams susikalbėti ir suprasti vieniems kitus. Puiki idėja buvo kiekvienoje šalyje pasodinti po medį ir įkasti laiko kapsulę. Šėtoje šį projektą primins pasodintas ąžuolas ir prie jo lentelė su užrašu „ERASMUS+ 2022“. Tai tvarumo ir atvirumo pasauliui simboliai. Už pagalbą įgyvendinant idėjas dėkojame rėmėjams ir partneriams, tai: viešbutis Grėjaus namas, kavinė „Medėja“, sodyba „Pas Bitininką“, Kėdainių M.K. Daukšos biblioteka, Legturas, R. Skorupsko įmonė, M.K. Čiurlionio muziejus, Arnetų namai, Daugiakultūris centras, Juškonių kultūros centras, Žeimių dvaro sodyba, Charlie pica (Kaunas), įmonė „ARDO PROJEKTAI“.

Neabejoju, užmegzta partnerystė ir draugystė tarp partnerių šalių tęsis toliau ir kituose Erasmus+ projektuose.

                                                                                    Antanida Likšienė

 

Nuotraukos IV klasės mokinės Denikos Jončaitės.

Projekte dalyvaujantys Šėtos gimnazijos mokiniai: Miglė Matuolytė IIa; Gaivilė Bikelytė IIb; Sonata Bastytė IV; Radvilė Bikelytė IIb; Austėja Jociūtė IIb; Dominyka Ragaišytė IIb; Julio Karneckas I laukia svečių.

 

Bendrinti: