gim_virselis1

IŠVYKA Į AB NORDIC SUGAR IR UAB TEXDAN ĮMONES

Lapkričio 29 d. Ia ir Ib klasių mokiniai, lydimi technologijų mokytojų G. Boreišienės ir V. Baltrūno, lankėsi Kėdainių rajono įmonėse AB Nordic Sugar ir UAB TEXDAN. Edukacinių užsiėmimų tikslas buvo supažindinti mokinius su skirtingų šakų įmonėmis, jų darbo specifika, rinkai teikiama produkcija, specialybėmis.  

Pirmiausia mokiniai apsilankė AB Nordic Sugar. Čia mus pasitiko administratorė Indrė Tamulytė, kuri supažindino su saugaus elgesio taisyklėmis, išdavė saugos rūbus ir įteikė dovanėles. Su cukraus fabriko veikla, istorija, cukraus gamybos prosecu supažindino ir po fabriką vedžiojo technologai – meistrai Olegas Denisovas ir Rimantas Pupienis. Sužinojome, kad kasmet Danijos, Švedijos, Suomijos ir Lietuvos fabrikuose pagaminama apie 1 mln. tonų cukraus. Produktai gaminami iš natūralių žaliavų, kurių svarbiausia – vietinėse rinkose auginami cukriniai runkeliai. Ekskursijos po fabriką metu mokiniai buvo supažinditi su cukraus gamyba nuo cukrinių runkelių supirkimo iki pakavimo ir paskirstymo logistikos patalpose. Mokiniai turėjo galimybę paragauti nuplautų ir sutarkuotų runkelių, cukraus sirupo, stebėjo, kaip didžiulėse talpose kristalizuojami cukraus gabaliukai, cukrus pilstomas į reikiams talpas, pakuotes ir pakuojamas į paletes. Patys mokiniai atkreipė dėmesį, kad dauguma operacijų atlieka aparatai, o žmogus yra kaip programuotojas, stebėtojas. Mokinius domino tokie klausimai, kaip: kiek cukraus pagaminama per dieną, ar cukrus sveikas mūsų organizmui, kiek uždirba darbuotojai, kiek sumokama už elektrą per mėnesį? Į visus mokinių klausimus buvo išsamiai atsakyta. Sužinojome, kad cukraus fabrikas per dieną pagamina iki 70 tonų cukraus, sumoka 300 tūkstančių už elektrą. Įsitikinome, kad cukrus yra visiškai natūralus produktas, natūraliai egzistuojantis visuose augaluose. Daugiausia jo yra cukriniuose runkeliuose ir cukranendrėse. Cukrus labai pakeičia maisto skonį, bet jis yra ne tik saldiklis; jis taip pat gali būti naudojamas kitiems skoniams suderinti ir sustiprinti. Šiandien yra daug cukraus rūšių: cukraus pudra, rudasis, gabalinis, stambiakristalis, perlinis ir kt. Kėdainių fabrikas gamina tik paprastą baltąjį cukrų. Ir kaip teigė Rimantas Pupienis, tai kas vartojama su saiku, niekada nėra žalinga organizmui, taip ir cukrus. Mokiniams ir mokytojams apsilankymas cukraus fabrike paliko įspūdį.

Kas norite daugiau sužinoti apie cukraus gamybos procesą, gaminius, receptus, galite apsilankyti puslapyje http://www.dansukker.lt/. Čia rasite gardumynų, kepinių, gėrimų receptų idėjų Kalėdoms.

Kita įmonė, kurią aplankėme tą pačią dieną – UAB TEXDAN. Šioje danų įsteigtoje įmonėje gaminami įvairių kėdžių apmušalai. Gaila, bet Lietuvos rinkai tai per brangi prekė, nes dauguma operacijų atlieka darbuotojai rankomis. Mokiniai buvo supažindinti su visomis operacijomis, kurios atliekamos gaminant kėdės sėdimąją dalį, – nuo audinių sukirpimo iki supakavimo užsakovams. Kėdės gaminamos naudoti namuose, biuruose, net traukiniuose. Dauguma darbuotuojų, kurių fabrike dirba apie 400, yra moterys. Žinoma, daugiausiai jos atlieka siuvimo, sukirpimo, projektavimo, lyginimo, kabių kalimo, klijavimo opercijas. Didelį įspūdų paliko audinių spalvų, faktūrų gausa. Mokiniai pirmą kartą pamatė išdirbtos karvės odos išklotinę, kaip tikrinama jos kokybė, iškerpami lekalai, tai daroma rankomis. Kitos sukirpimo mašinos kompiuterizuotos, daugiasluoksnės ir vienasluoksnės, kurios vienu metu gali iškirpti 300 kėdžių detalių. Mokinius vedžiojusi vadybininkė supažindino, kaip galima įsidarbinti fabrike. Pasirodo, nebūtina turėti siuvėjos specialybę, nes fabrike yra sukurta naujų žmonių mokymo programa. Ši programa trunka iki 3 mėnesių, darbuotojai mokami įv. operacijų. Jei žmogus per tą laikotarpį išmoksta, jis toliau tęsia darbą fabrike. Fabrike dirbantys darbuotojai patys sprendžia, kiek norės uždirbti per mėnesį, nes uždarbis priklauso nuo atliktų operacijų kiekio.

Taigi, mokiniai susipažino su darbo rinka, jos teikiamomis paslaugomis, specialybėmis, o ateities pasirinkimas priklausys nuo jų pačių.

Technologijų mokytoja G. Boreišienė

Bendrinti: