gim_virselis1

KOVO 24-OJI PASAULINĖ TUBERKULIOZĖS DIENA

Kiekvienais metais kovo 24 d. pasaulyje pažymima Pasaulinė kovos su tuberkulioze (TB) diena. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą.

Tuberkuliozė – visuomenei pavojinga infekcinė liga, kuria užsikrečiama nuo asmens, sergančio atvirąja plaučių ar gerklų tuberkulioze, sergantys uždara tuberkuliozės forma negali užkrėsti kitu žmonių.

Tuberkuliozė (TB) yra oro lašeliniu būdu plintanti infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija.

Pagrindinis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių Tuberkuliozės forma. Žmogus, kuris serga uždara tuberkuliozės forma nėra pavojingas aplinkiniams ir negali jų užkrėsti. Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosi ar čiaudi.

  • Ligos sukėlėjai ore gali išlikti kelias valandas. Žmogus, įkvėpęs ligos sukėlėjų, gali užsikrėsti.
  • Dauguma žmonių savo organizme turi tuberkuliozės bakterijų, bet jos nėra aktyvios ir ligos nesukelia, ir tik dalis užsikrėtusių asmenų (apie 5-10 proc.) gali susirgti arba suserga TB.
  • Tai gyvybei grėsminga lėtinė infekcinė liga, pirmiausiai pakenkianti plaučius, bet gali būti pažeistas bet kuris organas (smegenys, virškinimo organai, inkstai, sąnariai, limfinė sistema, kaulai, sąnariai).

Atminkite, kad tuberkuliozės sukėlėjai plinta oru su mažais sergančio žmogaus iškosėtais lašeliais, dažniausiai užsikrėtimas gali įvykti uždarose nevėdinamose patalpose (liftuose, transporte ir kt.).

PAGRINDINĖS VEIKSMINGOS PROFILAKTIKOS PRIEMONĖS

 

– gerų ekonominių ir socialinių sąlygų užsitikrinimas,

– pilnavertė mityba.

– Profilaktinis vaikų skiepijimas BCG vakcina (bacillus CalmetteGuérin) nėra absoliuti apsauga nuo užsikrėtimo. Didelės apimties meta-analizės tyrimai parodė, kad BCG vakcina efektyvi apie 50 proc., apsaugant vaikus nuo sunkių tuberkuliozės formų.

– Siekiant sumažinti vaikų sergamumą TB, Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka kasmet atliekami tuberkulino mėginiai

– Profilaktinis tikrinimas. Norint ligą diagnozuoti laiku būtina kartą metuose pasitikrinti plaučius, atliekant plaučių rentgenogramą, netgi jei jaučiatės gerai.

– Kosint visuomet prisidenkite burną.

 

Bendrinti: