gim_virselis1

PROJEKTO DALYVIŲ SUSITIKIMAS LATVIJOJE

Tarptautinio projekto „Praeitis bendrai ateičiai“ dalyviai  iš Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos birželio 1-2 dienomis bendrai veiklai susitiko Latvijoje Rezeknės mieste. Šėtos gimnaziją atstovavo 4 gimnazistės: Pulina Vanslovavičiūtė, Kamilė Kliokmanaitė, Giedrė Sakalauskaitė ir Rūta Minkštimaitė bei istorijos mokytoja Audronė Pečiulytė.

 Vienas iš mūsų susitiko tikslų buvo  susipažinti su kaimyninės šalies patirtimi kaip yra įamžinamas nuo nacių ir sovietinio okupacinių režimų represijų nukentėjusių žmonių atminimas. Aplankėme Audrini kaimą, kurį  1942 m. visą sudegino ir gyventojus sušaudė naciai. Ančupani vietovėje nekaltus žmones naikino ir naciai, ir sovietai, todėl toje vietoje yra pastatytas memorialas aukų atminimui. Rezeknėje, kurioje iki I pasaulinio karo žydai sudarė net 75% gyventojų ir turėjo 12 sinagogų, dabtiniu metu  yra atkurta Žalioji sinagoga. Joje mūsų laukė klezmerių muzikos koncertas, kuris priminė, kokios turtingos kultūros žmonių tiek Latvija, tiek Lenkija, tiek ir Lietuva neteko II pasulinio karo metu sunaikinus beveik visą žydų bendruomenę.

Trijų šalių jaunimas pirmosios dienos vakare dalyvavo integracinėje vakaronėje: klausėsi latvių laudies muzikos, artimiau susipažino, žaidė  įvairius žaidimus ir šoko. Tokios vakaronės labiau suartina projekto dalyvius ir leidžia geriau atskleisti tautos kultūrą.

Antrąją išvykos dieną aplankėme Luznavos dvarą, kuris kitados priklausė lietuvių kilmės dvarininkams Kerbedžiams. Jame kiekvienas projeto dalyvis pasidarė grafikos darbelį ir dalyvavo orientavimosi žaidime po dvaro parką. Latviai pristatė ineraktyvųjį žemėlapį, kuriame pažymėtos Rezeknės krašto visos vietovės, kuriose yra įamžintas sovietų ir nacių okupacinių režimų aukų atminimas, o dvaro parke – ant buvusios mokyklos langų, buvo atidengta viešojo meno instaliacija.

Paskutinis projekto dalyvių susitikimas vyks birželio 15-16 dienomis Kėdainiuose.

 

Audronė Pečiulytė

Istorijos mokytoja ekspertė

18901765_1573119092719858_624071480_o DSCN6092 DSCN6098 DSCN6099 DSCN6114 DSCN6131 DSCN6143 DSCN6152 DSCN6160 DSCN6197

Bendrinti: