gim_virselis1

Rugsėjo 26-oji – Europos kalbų diena

Rugsėjo 26-oji – Europos kalbų diena

,,Žmogus, kuris nemoka svetimų kalbų, nieko neišmano ir apie savo kalbą“ – rašė J. W. Goethe. Rugsėjo 26 d. minima Europos kalbų diena. Jos tikslas – skatinti visuomenę domėtis Europos kalbų ir kultūrų įvairove bei mokytis daugiau kalbų. 6–9 kl. mokiniai, minėdami šią dieną, per lietuvių kalbos pamokas aiškinosi, kodėl kalba yra pasaulio pažinimo būdas. Kalbos ryšys su tauta, jos dvasia ir kultūra šimtus kartų patvirtintas ir įrodytas žymiausių pasaulio filosofų, rašytojų, kalbininkų: ,,Kalba – tautos dvasios namai‘‘ (Martinas Heidegeris); ,,Kalba – mūsų dvasios rūbas“ (Justinas Marcinkevičius); ,,Kalba – tautos dvasingumo versmių versmė‘‘ (V. Daujotytė). Mokiniai netradicinės pamokos metu skaitė ir rinko gražiausias filosofų, rašytojų ir kalbininkų mintis apie kalbą. Jas užrašė karpiniuose, kurie vėliau buvo sukelti į stendą. Jaunesnieji, pasitelkę minčių lietaus metodą, rašė žodžius įvairiomis kalbomis, nes kalba – mūsų žodžių ir minčių namai. Skaitydami ir rašydami įvairias mintis apie kalbą mokiniai suprato, jog reikia branginti savo gimtąją kalbą, tačiau stengtis išmokti bent vieną kitą užsienio kalbą, kad būtų galima pažinti ir pajausti kitos kalbos grožį, palyginti ją su gimtąja kalba.

 

III klasės mokiniai taip pat rinko rašytojų ar žymių žmonių mintis apie kalbą bei jos reikšmę. Pamokoje mokiniai skaitė parinktas mintis, jas pakomentavo ir visi aptarė  diskusijoje apie lietuvių kalbos ypatybes, jos išskirtinumą Europos kalbų bendrijoje, būtinybę puoselėti gimtąją kalbą. Penktoje klasėje buvo aptarta, kad gimtoji kalba yra mus vienijanti kalba, svarbi visos tautos žmonėms kasdieniniame ir viešajame gyvenime. Mokiniai deklamavo eilėraščius apie kalbą ir Lietuvą, kurių iliustracijas galite pamatyti anglų kalbos kabinete.

Užsienio kalbų pamokose Europos kalbų diena buvo paminėta organizuojant įvairia veiklas mokiniams ir jas integruojant į pamokas. Vokiečių kalbos pamokose mokiniai susipažino su Europos kalbų dienos istorija, žaidė žaidimą ,,Pažinkime Europą!, bei sukūrė plakatą ,,Įdomiausi faktai apie pasaulio kalbas.

Valstybės institucijų kalbų centras bendradarbiaudamas su užsienio šalių atstovybėmis, institutais bei kultūrų centrais kasmet Europos kalbų dieną įprasmina keliais renginiais. Vienas iš jų – kalbų dirbtuvės. Šiais metais renginys vyko rugsėjo 24 d. 4 kl. mokiniai turėjo galimybę dalyvauti Amerikos ambasados organizuotose dirbtuvėse, o II kl. mokiniai Moldavijos. Veiklos buvo integruotos į pamokas. Mokiniai turėjo galimybę išgirsti ir susipažinti su Amerikoje kalbamomis kalbomis, jų įvairove, Moldavijos atstovai pristatė savo šalį, kalbą, tradicijas. Mokiniai turėjo galimybę užduoti klausimus. Renginys vyko Zoom platformoje.

Kalbų dienai, Gimnazijos laiptai pasipuošė įvairių kalbų skaičiais. Ši idėja kilo II klasės mokiniams, kurie surado ir parengė skaičių maketus ir užklijavo ant laiptų. Kadangi popierius yra trapus, ir dekoracijos ilgai neišsilaikė, ieškosime būdų sukurti tvaresnius užrašus, kurie išliks ilgam.

,,Ne šalies gražumu, miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos kalbą“ – sakė vienas lietuvių raštijos kūrėjų – Mikalojus Daukša. 

 

   

Bendrinti: