gim_virselis1

SVEČIUOSE KSU PROF. DR. ELENA JOLANTA ZABARSKAITĖ

Gegužės 9 d. Šėtos gimnazijoje viešėjo Kazimiero Simonavičiaus universiteto prof. dr. Elena Jolanta Zabarskaitė, kuri susitiko su II–IV gimnazijos klasių moksleiviais ir skaitė paskaitą „Internetas ir kalbos technologijos“.

Paskaitoje kalbėjo apie interneto galią ir kiek per vieną minutę žmonių prisijungia prie socialinių tinklų, ieško informacijos paieškos sistemose, paaiškino, kaip komunikuojama internete. Aptarė, kokia yra žodžio galia, kad žodis yra savotiška tikrovės „etiketė“, per kurį internete susijungia realus pasaulis (realus aš) ir idealus pasaulis (mano ar mūsų sukurtas pasaulis), kad suvokdami vaizdus mes juos galvoje išverčiame į kalbą. Lektorė iliustravo, kaip kalba robotai ir patikino, kad jie kalba ir lietuviškai. Tačiau reikia suprasti ir ištirti dar daug kalbos paslapčių, nes kalbą apibūdino kaip „juodąją dėžę“, kurią neišvengiamai susijungia patys įvairiausi ryšiai, sukuriantys prasmę, kurią mes gauname iš kitų ir perduodame kitiems.

Kalbos laukia nauji iššūkiai: informacinėse technologijose, dirbtinio intelekto kūrimo srityje, naujosiose medijose, kibernetinio saugumo srityse, vystant emocinį intelektą, – kalbėjo dr. Elena Jolanta Zabarskaitė. Tačiau kalba turi būti vertybė, nes žodis kalbinio pasaulėvaizdžio plyta, kaip sakė Liudvikas Vitgenšteinas: „Mano kalbos ribos žymi mano pasaulio ribas”.

Ačiū Kazimiero Simonavičiaus universiteto prof. dr. Elenai Jolantai Zabarskaitei už paskaitą, kuri sujaukė klausiusiųjų mintis ir paskatino susimąstyti apie savo kalbos ribas, platesnį kalbos supratimą.

 

Aldona Šliažaitė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ekspertė

 

Bendrinti: