gim_virselis1

SVEIKATINIMO DIENA ŠĖTOS GIMNAZIJOJE 

Spalio 29 dieną Šėtos gimnazijoje buvo organizuotos sveikatinimo dienos veiklos. Sveiko gyvenimo įpročių ugdymas jau nuo pat vaikystės yra bene pats svarbiausias sveikatos stiprinimo 
veiksnys. Žinios, geri įgūdžiai ir pavyzdžiai yra reikalingi tam, kad galėtume įvertinti bei išsiugdyti teigiamą požiūrį, pajusti atsakomybę už savo sveikatą. Rūpintis sveikata žmogui dera visą gyvenimą. Šiais laikais vis labiau pabrėžiamas sveikos gyvensenos ir sveikatos ryšys.  

Svarbiausi sveikatos ugdymo uždaviniai modernioje visuomenėje yra gyventojų supratimo apie sveikatą (raštingumo) didinimas, kritinio mąstymo ugdymas, mokymas atsirinkti reikiamą ir naudingą informaciją. Taigi šią dieną gimnazijoje 1-8 ir I-II klasių mokiniai rengė ir organizavo protmūšius – viktorinas tema ,,Sveikatos gūsis‘‘. Tokiu būdu aiškindamiesi ir domėdamiesi, kodėl svarbu rūpintis savo sveikata, kokiais būdais ją galime sustiprinti ir kaip išvengti įvairių sveikatos problemų. Mokiniai patys kūrė klausimus ir dalyvavo grupinėse veiklose, bandydami surasti atsakymus. Viktorinos organizatoriai pagal savo sukurtus kriterijus ir nuostatas rinko geriausiai pasirodžiusius mokinius bei komandas. Nugalėtojai buvo apdovanoti padėkomis: 2 kl. Faustas Skorupskas, 4 kl. Komanda ,,Linksmųjų mergaičių dvasia‘‘, 5 kl. Komanda ,,Helovyno mergaitės’’, 6 kl. Melita Prokopavičiūtė, 7 kl. Domas Tumėnas, 8 kl. Aleksandras Ignatavičius, Ia kl. Gvidas Sabaliauskas, Ib kl. Goda Bučytė ir  Aina Tkačenko, II kl. Nojus Taujanskas. Nuspręsta, kad sveikata, visų pirma, priklauso nuo sveikos gyvensenos, o tai kiekvieno iš mūsų gyvenimo būdas – suformuotų tinkamų įpročių visuma. Labai svarbu iš gausybės šiuolaikinėje visuomenėje esamų gyvensenos modelių pasirinkti labiausiai mums tinkamą. 

Gera sveikata ir savijauta priklauso ne tik nuo sveikos gyvensenos, tinkamų įpročių, bet ir nuo pozityvumo, kurį visų pirma turime kurti patys. Nuo kiekvieno iš mūsų į aplinką paskleidžiamų emocijų priklauso ne tik tai, kaip jausimės mes patys, bet ir tai, kaip jausis tas, kuris yra šalia – klasės draugas, mama, tėtis, sutiktas senas pažįstamas ir pan. Tad mokiniai, norėdami sukurti kuo daugiau pozityvumo, pasidalinti geromis ir šiltomis emocijomis, kūrė ,,Klasės pozityvumo obelis“ . Kiekviena klasė užaugino obelį (karpė iš popieriaus, piešė, klijavo), kuri sunoko ne tik ryškiaspalviais, kupinais emocijų obuoliukais, bet ir tryško  gera nuotaika, bendrystės jausmu, vaikišku juoku. Mokiniai piešė obuolius, juos sunokindami gražiausiomis teigiamomis emocijomis, linkėjimais, pozityviais žodžiais, kuriais pasipuošė obels vaisiai. ,,Jeigu žmonės nebūtų saulėmis, ką mums reikštų viena saulė danguje” – sakė Just. Marcinkevičius. Taigi kokias emocijas kursime patys, tokios jos sugrįš atgal. Labai svarbu formuoti teigiamą ir pozityvų požiūrį į aplinką, skleisti kiek įmanoma daugiau šviesos, būti saulėmis vieni kitų gyvenimuose. Tik tada mūsų kiekvieno gyvenimo medis augs gražus, tvirtas, brandins bei nokins ryškiaspalvius obuoliukus. 

Puiki savijauta priklauso ir nuo to, kiek laiko mes praleidžiame gryname ore, aktyviai judame ir sportuojame. Tad užauginę pozityvumo obelis, prisipildę gerų ir teigiamų emocijų, mokiniai su puikia nuotaika trečiąsias veiklas skyrė aktyviam judėjimui ,,Puiki nuotaika gamtoje – gera sveikata“. Mokinius labai nustebino ir pradžiugino parke surasti patarimai, sveikatos gerinimo modeliai, kurie buvo išradingai prikabinti prie medžių. Patarimai buvo siejami su 7-iomis geros sveikatos paslaptimis: 

1. Fizinė veikla suteikia jėgų.Reguliarūs fiziniai pratimai gerina kraujo apytaką, stiprina širdį ir plaučius, padeda įveikti daugelį fizinių bei psichinių ligų, palaiko tikrą sveikatą. Daryk džiaugsmą teikiančius pratimus, kurie verčia prakaituoti, skatina širdies veiklą, ragina aktyviai dirbti plaučius. 2-3 valandos gryname ore, stebint dangų, augalus, paukščius. Jokių telefonų! Bendraujant su draugu. Žaidžiant su draugais ar šeimos nariais. Važinėjant dviračiu, riedučiais, riedlente ir t.t. 10000 žingsnių per dieną, dideliu tempu.

2. Be sveikos mitybos, negali būti ir sveikatos, tu jautiesi taip, kaip valgai. Sveika mityba panaši į namo statybą, rinkis šviežią, sveiką, neapdorotą maistą, tik tada ilgą laiką džiaugsiesi gera sveikata. Valgyk  kasdien tuo pačiu metu. Gerai sukramtyk. Neskubėk. Ramioje aplinkoje. NE-telefonui, ginčams, televizoriui.  

3. Jei nemoki atsipalaiduoti, neišsaugosi geros sveikatos.Poilsis atgaivina protą, kūną ir dvasią,tai būtina sąlyga mūsų fizinei ir psichinei sveikatai. Poilsis sumažina širdžiai tenkantį krūvį ir kraujospūdį, gerina trumpalaikę ir ilgalaikę atmintį. Per visą dieną daryk reguliarias trumpalaikes pertraukėles. 3 val. iki miego  Užmiršk, kas buvo negera ir nesijaudink dėl to, kas bus. 8-9 valandos kokybiško miego  išvėdintame kambaryje tamsoje, tyloje, 18-20 laipsnių temperatūroje. 

4. Gyvenimą nuo mirties skiria mūsų sugebėjimas kvėpuoti.Gilus kvėpavimas padeda įveikti ligą ir palaikyti sveikatą, pagerina kraujo cirkuliaciją, atpalaiduoja nervų sistemą, padeda sukaupti energiją, pašalina psichinius ir emocinius stresus, maitina, valo ir atpalaiduoja kūną, ramina protą.

  5. Juokas visais laikais buvo puikus gydytojas.Juokas – numalšina skausmą ir gydo daugelį ligų. Juokas gerina kvėpavimą, mankština širdį bei plaučius, masažuoja žarnyną ir kitus pilvo organus, stiprina imuninę sistemą,padeda sukaupti ir išlaikyti dėmesį.  

6. Taisyklinga laikysena.Taisyklinga laikysena padeda išsaugoti tiek fizinę, tiek ir emocinę sveikatą.

7. Meilė.Meilė yra amžinai egzistuojanti ir stipriausia gydanti jėga. Bet jei nori sulaukti meilės turi ją dovanoti.

Gera nuotaika ir laikas gamtoje stiprina ne tik imunitetą, bet išvalo mūsų smegenis nuo dienos sunkumų, atpalaiduoja protą bei išlaisvina mintis. Jeigu jaučiamės pavargę ir norime atgaivinti akis, tačiau šiuo metu neturime galimybės išeiti į lauką – reikia bent kelioms minutėms leisti akims pasiganyti pro langą. Sakoma, jog žalia spalva teigiamai veikia mūsų regą ir leidžia jai atsipalaiduoti.  

Aktyviai pajudėję ir pasikrovę teigiamos energijos iš gamtos, mokiniai rinkosi į kino seansą ,,Geros emocijos gerai savijautai“. Filmo metu buvo galima vaišintis daržovių traškučiais, džiovintais vaisiais, riešutais, obuoliais ir kitais sveikais užkandžiais.  

Taigi mylėkime save, rūpinkimės savo gera sveikata, sukurkime teigiamų emocijų aurą. Nepamirškime, jog, kaip sako Vincentas van Goghas, ,,Mažos emocijos yra didieji mūsų gyvenimo kapitonai, ir mes patys to nesuvokdami turime jiems paklusti“.  

Rasa Tarvydienė, lietuvių kalbos mokytoja 

Vaidutė Kleivienė, neformaliojo ugdymo organizatorė

 

    

Bendrinti: